خدمات و سرویس های تجاری

تعریف سرویس

دسترسی به اینترنت به شیوه های مختلفی امکان پذیر است.

برحسب شرایط تقاضا و عرض باند مورد نیاز، دسترسی به اینترنت به دو گروه Broad Band و Narrow Band طبقه بندی می شود. معمولا ًدسترسی های خانگی، سرویس های غیر حرفه ای از طریق شبکه های موبایل و ADSL و Wi-Fi انجام می شود. اما سازمانها و شرکت ها جهت دسترسی به اینترنت نیازمند عرض باند پهن می باشند که از طریق استقرار سیستم های مرکزی و توزیع آن از طریق بسترهای انتقال داده با پهنای باند بالا امکان پذیر است. سرویس ISDP، توزیع اینترنت در عرض باند پهن (وسیع) می باشد.

روش های انتقال سرویس اینترنت از طریق عرض باند پهن

اینترنت از طریق بسترهای وایرلس (باند آزاد یا فرکانس اختصاص بی سیم) ازطریق شبکه های فیبر نوری، شبکه های مسی با پروتکل لایه II و به صورت نقطه به نقطه (P2P)، همچنین از طریق اتصال به ابر اینترنت با پروتکل های اینترانت، MPLS یا VPLS امکان پذیر است. در همه حالتها شرکت آریاناگستراسپادانا امکان تامین شبکه انتقال داده را به همراه سرویس روی آن یعنی اینترنت دارا می باشد.

مهمترین مزیت این شرکت وجود شبکه های WAN شهری به صورت بی سیم و همچنین اتصال از طریق شبکه فیبر نوری به شبکه های اصلی (زیرساخت) و شبکه دسترسی (مخابرات) می باشد

مخاطبین سرویس

تعداد مشتریان سازمانی و شرکت های تحت پوشش سرویس پهنای باند شرکت حدود 1000 سازمان و شرکت می باشد که به روشهای مختلف، از بستر انتقال متفاوت پهنای باند، اینترنت خود را دریافت نموده اند.

عوامل کلیدی موفقیت در این سرویس

به منظور ارائه یک سرویس پایدار، مطمئن و در دسترس، لازم است پارامترهای زیادی در کنار یکدیگر به خوبی نقش ایفا کنند تا سرویس به لحاظ کیفی در سطحی مناسب قرار گیرد و از جمله آنها می توان به عضویت در RIPE، سیستم های پشتیبانی CRM، ساختار پشتیبانی مبتنی بر ITIL، امکانات دیتاسنتر استاندارد و غیره اشاره کرد.

مزایای استفاده از سرویس پهنای باند اینترنت اختصاصی

این سرویس در مقایسه با سرویس های اشتراکی مانند ADSL و بی سیم اشتراکی (WI-MAX) دارای مزیت هایی به شرح زیر است:
– پایداری و ثبات در سرویس پهنای باند به دلیل وجود تجهیزات، پورتها و پهنای باند اینترنت اختصاصی و پهنای باند پشتیبان (Backup)، بسیار بالا

– مجموع عرض باند خریداری شده به صورت تضمین شده در اختیار مشترک می باشد

– استفاده از سرویس بصورت کاملا Dedicated و واقعی در طول 24 ساعت

– تعداد آدرس های Static Valid IP به تعداد مورد نیاز مشترک و میزان سرویس دریافتی قابل ارائه است

– امکان ثبت IP به نام مشترک در این نوع سرویس وجود دارد .

– ارائه خدمات ویژه نظیر BGP، VOIP و … امکان پذیر می باشد

– مشترک می تواند نمودار مصرف خود را در هر لحظه از طریق نرم افزار MRTG مشاهده نماید

– نامحدود بودن حجم upload/download در این سرویس

– امکان ارائه سرویس روی بسترهای مخابراتی و WIRELSS

– پایین بودن هزینه دریافت این سرویس از این شرکت به نسبت به مخابرات

سابقه فعالیت

هرچند سابقه فعالیت شرکت بیشتر از  20 سال می باشد، اما سرویس ISDP در سال 1386 پایه گذاری و شروع بکار نموده و هم اکنون به لحاظ میزان پهنای باند و شبکه توزیع بیشترین و گسترده ترین شبکه استان اصفهان محسوب می شود.

محدوده ارائه سرویس

تا سال 1395 محدوده و مجوز فعالیت ارائه این سرویس در استان اصفهان بود. پس از  اخذ پروانه سراسری موسوم بهServco   این محدوده  در کل کشور بسط و گسترش داده شده است.

لیست خدمات جانبی

 • ارائه کلاس IP و AS NUMBER به مشترک و ثبت آن به نام مشترک
 • ارائه سرویس اینترانت روی بستر WIRELESS
 • برقراری ارتباط LAN برای مشترکینی دارای زیر مجموعه های بیش از یک مورد
 • ارائه سرویس Colocation برای مشترکینی متقاضی
 • ارائه راهکار به مشترکین جهت دریافت و توزیع سرویس دریافتی در مجموعه یا خارج از آن
 • برقراری سرویس ارتباطیTO.P برای مشترکین متقاضی
 • ارائه پهنای باند burst در پهنای باند بالا و متقاضی upload با حجم بیشتر سرویس دریافتی خود
 • ارائه سرویس حجمی در مواردی که مورد مصرف حجم مشترک بالا ست .
 • ارائه تجهیزات بصورت امانی برای مشترکین خاص

همکاران تجاری سرویس

سیستم CRM

ساختار اپراتوری سرویس در شرکت بر مبنای e-TOM و ITIL طراحی شده است. در همین راستا سیستم CRM به منظور مدیریت فرآیندها و پشتیبانی از خدمات طراحی شده و فرآیندهای FAB به صورت استاندارد پشتیبانی می گردد.

شرایط اخذ سرویس

 • پروانه توزیع اینترنت (ISP) – سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی
 • مجوز Wireless  سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی
 • روزنامه آخرین تغییرات مربوط به هیات مدیره شرکت
 • اساسنامه مربوط به شرکت درخواست کننده سرویس
 • مجوز فعالیت مربوط به شرکت درخواست کننده سرویس

مدارک لازم جهت دریافت سرویس

پروانه توزیع اینترنت (ISP)- سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی
مجوز Wireless – سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی
روزنامه آخرین تغییرات مربوط به هیات مدیره شرکت
اساسنامه مربوط به شرکت درخواست کننده سرویس
مجوز فعالیت مربوط به شرکت درخواست کننده سرویس

سوالات متداول

سرویس هم به صورت وایرلس و هم به صورت بستر مخابراتی در اختیار مشترک قرار می گیرد که جزئیات آن در سایت آمده است.

حداقل پهنای باند به صورت Dedicated ، به میزان 64k و حداکثر به صورت نامحدود به میزان مصرف مشترک وابسته است.

بدلیل قوانینی که در سازمان تنظیم مقررات وجود دارد لذا هر ISP صرفا برابر موافقت نامه سازمان می تواند باند دریافت نماید.

ارتباط SHERE از نظر سرعت در این نوع خدمات وجود ندارد مگر در موارد خاص که آن هم در حجمی بودن موارد مصرف مشترک تعریف می گردد.

در اکثر نقاط استان بدلیل پوشش به بستر وایرلس این امکان فراهم می باشد مگر در موارد خاص. اما در مجموع نقاط مورد درخواستی مشترک نیاز به بررسی امکان از طرف واحد توسعه این شرکت می باشد.

در برخی موارد با فرض آماده بودن تجهیزات بله ، در مجموع نیاز به بررسی امکان اولیه دارد.

در اکثر موارد بله وجود دارد ، با فرض اینکه نقاط همدیگر را ببینند و مانعی بر سر راه مثل ( کوه…………..) وجود نداشته باشد.

به صورت عمومی ایجاد بستر انتقال و هزینه تجهیزات مرتبط با آن به عهده مشترک می باشد مگر در موارد خاص که توافق با شرکت انجام شده باشد.

بله امکان دارد. منتهی پیش نیاز آن بررسی فاصله نقطه مشترک با شرکت می باشد ، ضمناً تجهیزات مورد نیاز مرتبط بامیزان سرویس است که در برخی موارد هزینه بالایی برای مشترک دارد.

معرفی سرویس

امروزه با تخصصی شدن کاربردهای نرم افزار در صنایع و زندگی تجاری و عادی مردم ،کانون توجه صاحبان صنایع بجای تمرکز روی تامین و هزینه کردن بر سخت افزار روی نرم افزارهایی با کاربرد تخصصی می باشد. هرچه گستره نرم افزارها بیشتر می شود استفاده از منابع سخت افزاری، تامین شبکه های زیر ساخت ارتباطی گسترش می یابد و سرمایه گذاری صنایع روی حوزه IT با مشکلات جدیدی مواجه می شود و از طرفی تکنولوژی های سخت افزاری و منابع پردازش، حافظه کوتاه و بلند نگهداری اطلاعات ، مدام در حال تغییر است. سرور مجازی اجاره منابع سخت افزاری و میان افزاری بجای خرید آنها را برای صاحبان صنایع، شرکتها و موسسات امکان پذیر می نماید.

سرور مجازی یا VPS چیست؟

سرور اختصاصی مجازی یا VPS (Virtual Private Servers)، عملکردی همانند یک سرور کاملاً اختصاصی دارد. با این تفاوت که منابع سرور بطور مشترک بین سرورهای مجازی قرار دارند. هزینه سرورهای اختصاصی مجازی در مقابل سرورهای اختصاصی بسیار پایین تر بوده و برای اکثر مصارف بسیار مقرون بصرفه تر از دیگر راهکارها می باشند. در واقع سرور اختصاصی مجازی(VPS)، پاسخی به نیاز آنهایی است که می خواهند کسب و کار وب خود را کاملاً مستقل و بدون هیچ واسطه ای راه اندازی کنند. هر VPS بنا به تعریف اولیه، سهم خاصی از منابع سرور ؛ از قبیل پردازنده، حافظه اصلی، فضای دیسک سخت، پهنای باند و … را به صورت اختصاصی و تضمین شده در اختیار خواهد داشت. هر VPS به طور کاملاً جداگانه عـمـل می کنـد. در نتیجـه VPS هـای موجود بر روی یک سـرور می توانند از سیستم های عامل متفاوت و نرم افزارهای مختلف و نسخه های متفاوتی استفاده نمایند. کاربر دسترسی کامل را برای نصب نرم افزارهای مورد نیاز دارد و سرور مجازی به شما اجازه می دهد که میزبانی فضای نامحدود از نظر دامنه، چندین IP اختصاصی، نام سرورهای خصوصی (DNS) و بسیاری از امکاناتی که در سیستم هاست اشتراکی قابل پیاده سازی نیست، را داشته باشید .

مزایای استفاده از VPS

 • تنظیم پیکربندی سرور اختصاصی و تغییر آن در هر لحظه
 • دسترسی root/administrator به کل سیستم عامل
 • انتخاب سیستم عامل دلخواه
 • اتصال های پرسرعت و متعدد قابل جایگزین به اینترنت
 • انعطاف پذیری :امکان ارتقا پلن و دسترسی به منابع بیشتر و نامحدود در هر لحظه
 • ایزوله بودن :سیستم و منابع شما بطور کامل از بقیه سرور های مجازی جدا و ایزوله می باشد.
 • قابلیت اطمینان : بازیابی لحظه ای اطلاعات درصورت بروز اختلال
 • هزینه بسیار پایین تر نسبت به سرور اختصاصی

کاربردها

برای مواقعی که یک سازمان یا شرکت یا موسسه نیازمند خرید سخت افزار سرور و امکانات ذخیره سازی و تامین بستر ارتباط و اتصال دائم یا موقت به اینترنت با سرور از طریق شبکه های اینترنت می باشد، استفاده از منابع اشتراکی جهت کاهش هزینه های جاری شامل (نگهداری، پشتیبانی، به روز رسانی، انرژی، کولینگ و …) و همچنین کاهش هزینه های سرمایه ای (خرید تجهیزات) از طریق اجاره منابع در یک محیط امن و دسترسی به آن بواسطه شبکه های ارتباطی و تامین سرویس دهنده به همراه متعلقات آن در قالب VPS و VDS فراهم می گردد.

مخاطبین سرویس VPSو VDS

سازمانهایی که جهت استقرار نرم افزارهای کاربردی توزیع شده نیازمند سرور می باشند با تامین منابع مورد نیاز از قبیل CPU، RAM، H.D.D و … ، منابع شبکه نظیر تجهیزات Routing و Switching، پهنای باند اینترنت امکانات مورد نیاز به منظور برقراری ارتباط برق و سیستم کولینگ و … ، محیط های ذخیره پشتیبان مانند SAN و … می توانند بجای خرید و تامین امکانات فوق، نسبت به اجاره ماهیانه با هزینه هایی بسیار کمتر از حالت معمول بهره گیرند. موسسات دولتی، شرکت های خصوصی، سازمان های خدمت دهنده، نرم افزارهای محاسبات بیلینگ ، نرم افزارهای مالی- اداری اتوماسیون سیستمهای تحت GIS و مکان محور ، سیستم های نظارتی و مونیتورینگ، سیستم های هاستینگ، سیستم های مخابراتی، پردازشگرهای مربوط به سیستم های بانکی، بانک های اطلاعاتی پایه، سرویس های الکترونیکی و هرگونه برنامه های کاربردی چند کاربره تحت شبکه که در گستره جغرافیایی WAN یا حتی LAN در یک سازمان قابل استفاده می باشد.

سیستم ارتباط با مشتری

به منظور پشتیبانی از خدمات VPS و VDS از طریق CRM یا سیستم ارتباط با مشتری بر اساس چارچوب eTOM سه فرآیند سراسری واگذاری (Fulfillment)، تضمین خدمات (یا Assurance) و محاسبات کارکردی خدمات (Billing) از طریق سیستمهای BPMS، Ticketing و Contact Center قابل دستیابی توسط مشتری می باشد. از طرفی دسترسی راه دور بواسطه مکانیزم های RAS برای مشتریان سازمانی پیش بینی و فراهم شده است.

تضمین خدمات

استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات پردازشی، ذخیره سازی، شبکه ای و زیرساختی از یک سو و تامین پهنای باند اینترنت از دو مسیر بین المللی جهت ایجاد ارتباط فوق، پایدار با اینترنت از دیگر سو، ارائه خدمات شرکت پاناوان در این حوزه را تضمین می نماید. گفتنی است تیم پشتیبانی متبحر که به صورت شبانه روزی و هفت روز هفته در حال ارائه خدمات به مشتریان هستند، با وجود یک نظام پیشنهادی استاندارد مبتنی بر ITIL فرایند تضمین خدمات را تکمیل می نماید.

توسعه منابع و پردازش ها

هم گام با توسعه نرم افزارها در سازمانها، امکان توسعه منابع و ارتقای سخت افزار برای مشتری وجود دارد. بدین مفهوم که در صورت نیاز به افزایش توان CPU یا افزایش مقادیر RAM یا حافظه و یا حتی ارتقای نرم افزاری و میان افزاری سیستمهای عامل (OS) یا سایر نرم افزارهای پایه، امکان ارتقای سرویس بواسطه سیستم های CRM و بصورت Online وجود دارد.

توپولوژی ارتباطی

تمرکز منابع ذخیره سازی بسیار مدرن، فراهم آمدن زیرساخت های مناسب مطابق با استانداردهای روز دنیا، تامین بسترهای ارتباطی Full Redundant از طریق دو لینک ارتباطی فیبر نوری و دو لینک ارتباطی Microware در اخذ هر یک از منابع پهنای باند، توپولوژی ارتباطی بسیار کارا و قابل اطمینانی را برای سرویس گیرندگان فراهم می آورد و سرویس گیرنده می تواند تنها با ایجاد یک ارتباط شبکه ای امن حتی با قطع اینترنت به سرورهای خود مستقر در دیتا سنتر پاناوان متصل گردد.

اصول پشتیبانی سرویس VPS

در صورتیکه مدیریت VPS با شرکت آریانا گستر اسپادانا باشد، پشتیبانی در زمینه های زیر صورت می پذیرد.

 1. Back up گیری دوره ای
 2. به روز رسانی OS و نرم افزارها در صورت نیاز
 3. برقراری امنیت اطلاعات
 4. با توجه به اینکه دسترسی Admin بر عهده آریانا گستر اسپادانا می باشد ایجاد کلیه تغییراتی که نیاز به این دسترسی دارد و در صورتیکه مدیریت VPS با مشتری باشد .

سوالات متداول

سرور مجازی که با نام های Virtual Private Server یا بصورت اختصاری VPS و Virtual Dedicated Server یا بصورت اختصاری VDS نیز شناخته می شود نمونه کوچکی از یک سرور اختصاصیمی باشد.سرور های مجازیشکاف بین میزبانی اشتراکی و میزبانی در سرورهای اختصاصی را پر می کنند.در شرایطی که سرویس های اشتراکی برای کار و هدف ما مناسب نباشد و همچنین امکان تهیه سرویس های اختصاصی بدلیل هزینه های سنگین و مدیریت دشوار آن عملا امکان پذیر نباشد، سرور مجازی گزینه بسیار ایده آلی خواهد بود.هر VPS سهم خاصی از سخت افزار سرور اصلی (سرور اختصاصی فیزیکی) را در اختیار می گیرد و شامل محدودیت هایی در HARD،CPU و RAM می ش

مهمترین مزایای استفاده از VPS ها در مقایسه با سایر سرویس های میزبانی، هزینه بسیار کمتر VPS ها نسبت به سرورهای اختصاصی و استقلال عملکرد و دسترسی بالاتر نسبت به سرویس های نمایندگی (Reseller/Shared Hosting) می باشد، بگونه ای که هزینه VPS ها در بسیاری از اوقات یک پنجم تا یک دهم هزینـه سـرور های اختصاصـی بوده ولی تمامی امکانات آنهـا را دارا می باشد. همچنین هر VPS میتواند به تعداد دلخواه IP معتبر اختصاصی نیز داشته باشد. در مجموع از دید کاربر نهایی، VPSدرست همانند یک سرور اختصاصی بوده و کاربر به هیچ عنوان تفاوتی را در نحوه عملکرد و کیفیت خدمات این دو مشاهده نخواهد کرد.

پاناوان از VMware ESXi جهت مجازی سازی استفاده می کند.

چنانچه کلیه مسئولیت های تغییر در سرور مجازیتان را به عهده بگیرید، می توانید آن دسترسی ها را در اختیار داشته باشید.

سیستم عامل های لینوکس، ویندوز (نسخه های مختلف لینوکس، ویندوز ۲۰۰۳،ویندوز ۲۰۰۸و…) قابل نصب می باشد.چنانچه نسخه خاصی مورد نظر شماست ، اعلام نمایید.

قابل انتخاب است. اگر مدیریت Vps را خودتان به عهده بگیرید تمام دسترسی ها به طور کامل در اختیار شما خواهد بود و مسئولیت پشتیبانی از تیم پشتیبانی پاناوان صلب خواهد شد ، مگر در موارد ضروری جهت reboot کردن سرور و یا با موافقت طرفین با در نظر گرفتن هزینه مربوطه با توجه به مقدار ساعت کار روی سرور، مشکل ایجاد شده بررسی و برطرف خواهد شد. همچنین می توانید از ابتدا مدیریت vps را به عهده ما بگذارید، در این صورت مسئولیت هر گونه اشکال در عملکرد سرور بر عهده پاناوان خواهد بود.

تاریخچه سرویس

در سال 1386 همزمان با ساخت مجتمع اداری هما واقع در محل استقرار شرکت آریاناگستراسپادانا، طراحی فونداسیون ساختمان به منظور تامین الزامات ضد زلزله و ضد لرزش برای نصب تاسیسات روی پشت بام، چاه ارت، چاه اضطراری مقابله با سیل، سیستم ضد ساعقه، نصب دکل و … صورت گرفت و تاسیسات داخلی ساختمان به گونه­ای پیش­بینی گردید که امکان نفوذ رطوبت از طریق لوله کشی­های داخلی وجود نداشته باشد. در سال 1391 مراحل طراحی دیتاسنتر تماماً توسط واحد مهندسی شرکت آریاناگستراسپادانا آغاز شد و مجموعاً 32 سیستم به صورت مستقل و در معماری یکپارچه طراحی و در اواسط سال 1393 به بهره­برداری رسید. طراحی اجرا و نظارت بر تامین تجهیزات، نصب و راه اندازی، پیکر بندی، تست و تحویل سیستم های دیتاسنتر توسط تیم فنی آریاناگستراسپادانا صورت گرفته است.

سرویس ها

طراحی ساختار دیتاسنتر مبتنی بر رویکرد ارائه سرویس ونه به منظور اشتراک مکانی با Collocate طراحی و پیش بینی شده است و جهت ارائه سرویس­های فناوری اطلاعات مستقل از Connectivity آمادگی توسعه و بسط سرویس­ها را دارا
می­باشد.

ظرفیت ها

ظرفیت دیتاسنتر هم اکنون مشتمل بر U، 720 فضای Rack  به میزان 700 گیگابایت Throw put، بالغ بر 2560 سرور اختصاصی VDS و حدود 9000 سرور مجازی VPS می­باشد.

ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات تا 1200ترابایت پیش بینی شده است. به لحاظ ظرفیت اتصال به شبکه­های IX و شبکه اینترنت تا یکصد گیگابایت پهنای باند پیش بینی شده است که از طریق لینک فیبر نوری و شبکه مایکروویو پشتیبانی امکانات مهیا می­باشد.

استانداردهای طراحی و بهره وری

طراحی ساختار دیتا سنتر مبتنی بر رویکرد ارائه سرویس  و نه به منظور اشتراک مکانی یا Collocate  طراحی وپیش بینی شده است و با ارائه سرویس،مستقل از Connectivity امادگی توسعه وبسط  سرویس ها را دارا میباشد.

سیستم کولینگ و تهویه

در طراحی سیستم کولینگ، دارای 180 تن کولینگ بصورت داکت اسپیلت و دارای کانالهای اختصاصی درون رک­ها، با قابلیت خنک کنندگی همه یونیت­های بالایی و پایینی بصورت توامان بوده و به لحاظ مدیریت انرژی منحصر به فرد می­باشد. میزان خنک کنندگی رک­ها با افزایش تجهیزات قابل کنترل بوده و دارای دو سیستم اصلی و دو سیستم پشتیبان می­باشد.

سیستم تامین انرژی

تامین برق دیتاسنتر از دو پست برق بصورت دیماندی صورت گرفته است و دارای تابلو برق هوشمند و دستی اصلی و افزونه می­باشد. پست اصلی برق بصورت اختصاصی برای دیتاسنتر پاناوان تامین شده و مدیریت آن تماماً در اختیار شرکت
می­باشد، ژنراتور برق، سیستم تامین AC و DC رکتیفایر و UPS و باطری به منظور تامین برق داخلی صورت گرفته است و تمام یونیت­ها دارای سیستم کنترل برق مستقل می­باشد.

مرکز مدیریت و اپراتوری

ساختار اپراتوری سرویس­های دیتاسنتر  بر مبنای چارچوب ITIL سازماندهی شده است و بیش از 200 گزارش مختلف بصورت Online و Offline در حال رسیدگی و مدیریت می­باشند.

بخش Agent-Desk

این واحد اولین نود ارتباط مشتریان در بخش پشتیبانی فنی با واحد DC می­باشد و مدیریت رخدادها، مشکلات و خطای احتمالی از طریق سیستم TR و ماژولهای Call center و WFM مدیریت می­شود. این بخش دارای 30 نفر پرسنل تمام وقت و دارای تجربه و توان فنی بالا می­باشد

واحد C&C

این واحد کلیه تغییرات در پیکر بندی شبکه­های داخلی، طراحی و مدیریت آنها را بعهده دارد و مسئولیت واگذاری و نگهداشت پیکربندی شبکه بعهده این واحد است. این بخش دارای 7 نفر پرسنل حرفه­ای با توان فنی سطح بالا می­باشد.

شبکه انتقال مخابراتی

شبکه انتقال مخابراتی شامل ارتباطات فیبر نوری تا دو مرکز مخابراتی و ارتباط مایکروویو با دو مرکز زیرساخت در اصفهان و قابلیت ارتباط با شبکه IX کشور می­باشد. علاوه بر آن داکت اتصال به اولین حوضچه مخابراتی برای تامین ارتباطات Emergency پیش بینی شده است.

تاریخچه سرویس

خدمات وب هاستینگ از جمله قدیمی ترین سرویس­های دیتاسنتر است که به منظور نگهداری و پردازش اطلاعات وب سایت، وب لاگ و پورتال­های سازمانی و شخصی مورد استفاده قرار می­گیرد. استفاده از فضا و امکانات اشتراکی به منظور کاهش هزینه­های سرمایه­ای و جاری استفاده از این سرویس را برای سازمانها و شرکتها ناگزیر و مقرون به صرفه نموده است. خدمات هاستینگ شرکت آریاناگستر اسپادانا بعلت وجود دیتاسنتر در داخل کشور، سرعت دسترسی به اطلاعات داخلی را برای مصرف کنندگان نهایی به طور قابل توجهی افزایش می­دهد. این خدمات در سال 90 در شرکت راه اندازی و بهره برداری شده است و قبلاً روی سرورهای کشور کانادا و پس از راه اندازی دیتاسنتر پاناوان، به داخل کشور برگردان شده است

نمایندگی ثبت دامنه

به منظور تسهیل ثبت دامنه­های داخلی و خارجی و عدم نیاز به پرداخت­های دلاری، پاناوان از موسسات بین المللی و ملی ثبت دامنه­های متنوع نظیر .ir، .com، .org و غیره نمایندگی مستقیم داشته و مشتری بدون نیاز به مراجعه به مراکز فوق به صورت آنلاین و از طریق CRM اختصاصی می­تواند نسبت به ثبت دامنه مورد نظر خود اقدام نماید.

خدمات جانبی

علاوه بر تخصیص منابع پردازشی نظیر CPU، RAM و حافظه، پهنای باند، مقدار حجم مصرف، خدمات جانبی دیگری نظیر پورتال­های آماده، IPهای استاتیک و داینامیک، دیتابیس­ها، سیستمهای عامل، پلت فرمهای ارائه سرویس، سرویس دهندگان ایمیل و … نیز جزء خدمات جانبی سرویس هاستینگ پاناوان محسوب می­گردد.

مزایای هاستینگ پاناوان

در زمان درخواست مشاهده اطلاعات سایت، دانلود اطلاعات، پردازش­های تعاملی، نیاز است درخواست استفاده کننده از طریق شبکه IP به سرویس دهنده ارسال شود و سرویس دهنده پاسخ درخواست را اجابت نماید. هرچه تعداد Hubها یا نودهای انتقال درخواست تا مقصد سرویس کوتاه­تر و کمتر باشد، زمان پاسخ گویی کمتر است. به همین علت هاستینگ­های داخل کشور سرعت دسترسی پایین­تری نسبت به سرورهای خارجی دارند و مزیت مهمی محسوب می­شود.

سیستم ارتباط با مشتری

در CRM اختصاصی خدمات هاستینگ امکان رسیدگی به فرآیندهای دریافت سرویس، تغییرات در سرویس دریافتی، تمدید سرویس، دریافت خدمات جانبی، مشاهده کارکرد سرویس، مشاهده مصرف و زمان انقضاء، اتصال به سیستم تیکتینگ برای پشتیبانی، ارتباط باCenter  Contact  و … در یک پنل اختصاصی فراهم می­باشد و تمامی امکانات پرداخت، ثبت و … نیز توامان امکان پذیر است. هر مشتری یک کارتابل واحد دارد که با سایر سرویس­های دریافتی از پاناوان در یک پنجره واحد خدمت، قابل مدیریت است. هرگونه تغییر در سرویس از طریق سیستم Notification به اطلاع مشتری خواهد رسید.

تاریخچه سرویس

آموزش جزء فرآیندهای ثابت بشر در طول تاریخ بوده است. از قدیم روشها و ابزارهای مختلفی به منظور انتقال دانش، تجربه و اطلاعات در جوامع اجتماعی و دوره­های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه با توجه به بسط تخصصی موضوعات و توسعه دانش بشری و همچنین محدودیتهای زمانی و مکانی، نیاز جدیدی در حوزه آموزش احساس شده است. ابزارهای آموزش، فرآیندها و مکان آموزش، نیازمند تغییراتی بنیادی هستند تا همزمان با رشد تکنولوژی افراد جامعه بتوانند به «سهولت» و مستقل از زمان و مکان در کلاس آموزشی ثبت نام، مشارکت و حضور فعال داشته باشند. سرویس آموزش ابری در واقع تامین امکانات، ابزارها و فرآیندهایی است که علاوه بر حفظ ساختار شاگردی و استادی در اختیار سازمانهایی که نیازهای آموزشی دارند و حتی خانواده­ها و غیره قرار گیرد

کاربردها

همانطور که در ساختار سنتی به منظور آموزش نیازمند تامین فضای اداری آموزشی جهت ثبت نام، آزمون، تشکیل کلاس آموزشی، محل ارائه مطالب آموزشی، محل تعامل دانش پذیران، فرآیندهای آموزشی، آزمون، سنجش، تدوین دوره­های آموزشی، زمان بندی کلاس درس، تامین استاد، حل مشکلات و پاسخگویی، آزمایشگاه و غیره می­باشیم، در سرویس آموزش ابری همه این امکانات در قالب یک بسته قابل استفاده تجمیع شده است و در قالب یک سرویس ارائه می­گردد.

آموزش ابری در واقع سرویسی است که به منظور تامین امکانات آموزشی تدارک دیده شده است.

مخاطبین آموزش ابری

گروه اول: دانشگاهها، موسسات آموزش عالی، آموزشگاههای زبان، مدارس، آموزشگاههایی که رسالت اصلی­شان آموزش است از این سرویس می­توانند استفاده کنند.

گروه دوم: سازمانهای دولتی، غیر دولتی، شرکتهای متوسط و بزرگ، کارخانجات صنعتی، سازمانهای فنی و حرفه­ای و … به منظور آموزش حین کار شاغلین خود می­توانند از این سرویس استفاده کنند.

گروه سوم: سازمانهایی که نیازمند برگزاری سمینارهای یک روزه یا ویدئو کنفرانس­های تعاملی می­باشند.

نیازمندیهای استفاده از سرویس

فرآیندهای اصلی آموزش شامل استفاده از تخته وایت برد، فرآیندهای کمک آموزشی مثل پاورپوینت، امکانات حضور و غیاب، مشاهده هم زمان شاگرد و دانشجو از طریق Voice و Video و … در این سیستم موجود است.

آموزش دهنده برای آموزش نیازمند دسترسی به اینترنت با حداقل k256 پهنای باند حتی از طریق گوشی موبایل است.

آموزش­گیرنده نیازمند دسترسی به اینترنت با حداقل k256 حتی از طریق گوشی موبایل می­باشد.

بازیگران اصلی در ارائه سرویس

مخاطب اول این سرویس موسسه حقیقی یا حقوقی آموزش دهنده است. با اجاره امکانات مذکور و استفاده از فضای اشتراکی ایجاد شده، پس بازیگر اول سازمان آموزش دهنده است.

یک سمت دیگر استاد و یک سمت دانشجو است. به سهولت می­توان دریافت که به منظور سازماندهی یک دوره آموزشی کمتر از یک روز امکانپذیر خواهد بود.

مزایای اقتصادی طرح

چنانچه یک سازمان، شرکت یا موسسه قصد راه­اندازی و تامین امکانات مورد نیاز جهت ارائه این سرویس را داشته باشد. لازم است نسبت به تهیه سرور سخت افزاری قدرتمند، تامین نرم افزارهای E-Learning و LMS و خرید لایسنس­های گران قیمت، تامین هاستینگ، مراجعه دانش پذیران و سازمان پشتیبانی و مدیریت بسته مذکور نماید، علاوه بر آن نیازمند تامین بستر انتقال با حداقل پهنای باند M20 خواهد بود که عملاً هزینه سنگین سرمایه­گذاری و جاری خرید بسته مذکور را از توجیه اقتصادی خارج می­کند. حال آنکه با استفاده از سرویس آموزش ابری با اجاره ماهیانه امکانات مذکور کلیه خدمات را با کیفیت بهتر و سریعتر و هزینه­ای بسیار کمتر می­تواند دریافت نماید.

مزایای اجتماعی طرح

استفاده از این سرویس آثار اجتماعی و زیست محیطی فراوانی نظیر کاهش تردد جهت حضور در کلاس، توزیع عادلانه و فراگیر و غیر تبعیض­آمیز آموزش در سراسر کشور، کاهش مکاتبات اداری سنگین، کاهش هزینه­های تامین سخت افزار و خروج ارز از کشور، کاهش هزینه­های خروج پهنای باند اینترنت از کشور و غیره را در بر خواهد داشت.

معرفی سرویس

کلبه الکترونیک، پلت فرم یا سکوی مدیریت، توزیع و انتقال خدمات(Service)، فرآیندها(Process) و محتوا(Content)  می­باشد. در واقع کلبه الکترونیک همه نیازمندیهای یک خانواده را که در قالب الکترونیکی قابل ارائه می­باشند به صورت متمرکز و تجمیع شده در خود جا داده است. در گام نخست این سرویس به منظور پیاده­سازی مکانیزم تعاملی  دولت با مردم (در قالب G2C ) پیش بینی و طراحی شده است.

تاریخچه کلبه الکترونیک

در سال 1389  با مطالعه کتاب موج سوم از ادوین تافلر و پیش بینی روند تغییر مفاهیم و تغییر نظامهای اجتماعی، در بخش تحقیقات شرکت آریاناگستراسپادانا مورد مطالعه موردی قرار گرفت.

ایده­ای در آن زمان طرح شد که تعدد  و گستردگی فرآیندها، سرویس­ها و محتوای تولید شده در محیط دیجیتال در آینده نزدیک به عنوان چالشی اساسی مطرح می­شود. بنیاد خانواده و تغییر مفاهیم نیازمندیهای یک خانواده از روندهای سنتی به روند الکترونیکی و همچنین آگاهی از میزان پیچیدگی خدمات، و با نگرش یک راه حل جامع منجر به مطالعات مهندسی اجتماعی در حوزه مذکور شد و کلبه الکترونیک توسط واحد تحقیقات R&D شرکت متولد و در سال 1390 پایه­گذاری گردید.

چرا کلبه الکترونیک؟

ایده اصلی کلبه الکترونیک این است که بجای آنکه مردم (مشتری) به ما مراجعه نمایند، ما به مشتری (مردم) مراجعه کنیم. هر خانواده می­تواند یک خانه (کلبه) الکترونیکی داشته باشد و هرآنچه در تعامل یا ارتباط با خانواده مورد نیاز است و از طریق الکترونیکی قابل ارائه می­باشد می­تواند اتوماتیک درون کلبه الکترونیک خانواده قرار گیرد.

همیشه و در همه جا در دسترس است و تعاملات بین مردم با دولت و سازمانها به صورت دوطرفه قابل ارائه خواهد بود.

معماری پلت فرم

کلبه الکترونیک شامل 14 ماژول یا 14 زیر سیستم مستقل از هم می­باشد که ترکیب و تجمیع آنها منتج به ایجاد یک بستر جهت احصا و استقرار فرآیندها درون یک پنجره واحد خدمت برای مشتری نهایی می­شود و هر سازمان ارائه دهنده سرویس فرآیند و محتوا می­تواند از این بستر استفاده نماید.

مخاطبین کلبه الکترونیک

هر خانواده یا کد شناسایی خانوار می­تواند یک کلبه الکترونیک داشته باشد و سازمانهای دولتی، شرکت­های خدماتی غیر دولتی، شهرداریها، سرویس دهندگان خدمات الکترونیکی می­توانند در این پلت فرم سرویس مورد نظر خود را قرار دهند و متعاقباً هر خانواده یک کارتابل یا صندوق الکترونیکی (e-Box) واحد در اختیار دارد که بر اساس آن می­تواند تعاملات بین خود و اعضای خانواده­اش را با سایر سازمانها و ارگانها و شرکت­ها مدیریت نماید.

اپراتورهای مخابراتی، اپراتورهای دولتی و سازمانهای ارائه کننده خدمات ارزش افزوده نیز مخاطب این بسته می­باشند.

کاربردها

کلبه الکترونیک به خودی خود مستقیماً به مشتری نهایی سرویسها فرآیندی ارائه نمی­کند بلکه بستری ایجاد کرده است که از طریق آن بستر، سایر سرویس دهندگان و ارائه کنندگان خدمت می­توانند بدون هزینه از بستر مذکور بهره برداری نمایند.

قابلیتهای کلبه الکترونیک

از دیدگاه مصرف کننده نهایی (مشتری یا شهروند) همه امکانات و قابلیتهای انتخاب فرآیند، اتصال به سیستم پشتیبانی از فرآیند، امکانات صندوق الکترونیک، گردش و ردگیری فرآیند، تعاملات مالی و پرداخت تعاملات اداری و تجاری و … وجود دارد.

از دیدگاه سرویس دهنده امکانات مختلف محاسبات شارژینگ و بیلینگ دوطرفه، مدیریت و تعیین و سیاست گذاری سرویس و فرآیند اتصال به SRM اتصال به مدیریت مخزن سرویس و فرآیند فراهم است.

بازیگران اصلی کلبه الکترونیک

چهار بازیگر اصلی برای این سرویس وجود دارد که عبارتند از

ارائه کننده سرویس: شرکتی است که پلت فرم را در اختیار داشته و مدیریت می­نماید.

سفارش دهنده سرویس: سازمان، شرکت یا موسسه­ای است که فرآیند یا سرویس خود را درون پلت فرم قرارمی­دهد.

تامین کننده محتوا: سازمان یا موسسه­ای که محتوای دیجیتالی درون کلبه قرار می­دهد.

مصرف کننده نهایی: شهروند، مشتری یا مردم

لزوم مدیریت سرویس

سرویس­ها لازم است در یک محیط واحد و یکپارچه مدیریت شوند و این یکپارچگی مزایای مهمی برای همه ذینفعان در بر دارد. از جمله وحدت رویه ارائه خدمت وجود یک ID واحد برای همه مصرف­کنندگان نهایی، استقرار واحدهای پشتیبانی خدمت در یک بستر واحد.

سناریوی استقرار کلبه الکترونیک

پیاده سازی پروژه کلبه الکترونیک نیازمند تامین سرورهای پر قدرت به منظور راه­اندازی و بهره­­برداری از 14 ماژول مندرج در طرح معماری می­باشد. علاوه بر آن امکانات نگهداری و پردازش اطلاعات در دیتاسنتر مجهز به استاندارد حداقل Tier 3  و پهنای باند اینترنت یا اینترانت به منظور اتصال و ارتباط با مصرف کننده نهایی و سیستم انتقال اطلاعات می­باشد. بسته کلبه الکترونیک ترکیبی از سخت افزار، نرم افزار، میان افزار و بستر انتقال مخابراتی به منظور ارائه می­باشد که اپراتورهای مخابراتی یا سرویس دهندگان می­توانند خود نیز با دراختیار گرفتن این پلت­فرم جهت بهره­برداری اقدام نمایند و یا از طریق مشارکت اقدام به این عمل کنند.

نمونه سرویس¬های قابل ارائه در کلبه الکترونیک

بازی آنلاین

فیلم به صورت IP TV

Appهای تحت وب

نمونه فرایند های G2C قابل احصا در کلبه الکترونیک

فرایند احراز هویت مکانی اداره پست

فرایند کارت ملی هوشمند

دریافت گذرنامه

نمونه فرایندهای G2G یا G2B

اظهار نامه مالیانی

تمدیدپروانه کار

استعلامات بین سازمانی

نمونه محتوای قابل ارائه در کلبه الکترونیک

فیلم در قالب VOD

متون دیجیتالی

عکس

موسیقی

App های اختصاصی

تعریف سرویس

امروزه تقریباً همه شهروندان و سازمانها با مفهوم پست الکترونیکی آشنایی دارند و درصد قابل توجهی از مردم دارای ایمیل اختصاصی در یک یا چند میل سرور مشهور دنیا نظیر یاهو یا گوگل می­باشند. اما آنچه شرکت آریاناگستراسپادانا بعنوان سرویس ارائه می­کند مجموعه امکاناتی است که هر سازمان می­تواند با دامنه اختصاصی خود، میل سرور مختص به خود را در اختیار گیرد.

کاربرد

اجاره امکانات سخت افزاری، نرم افزاری و پهنای باند اینترنت به منظور ایجاد یک سرویس دهنده پست الکترونیکی هدف اصلی این سرویس است. لذا سازمانها بجای آنکه مکاتبات رسمی و غیر رسمی داخلی و خارجی سازمان خود را از طریق ایمیل شخصی افراد و کارمندان خود داشته باشند (که ممکن است با خروج کارمند کلیه مکاتبات با کارمند منتقل شود) می­توانند با دراختیار داشتن این سرویس، مالکیت نقش­های سازمان را مستقل از افراد سازمان با اختصاص نام یا نقش مربوطه در دامنه اختصاصی همان شرکت داشته باشند. بعنوان مثال شناسه:­Hossein@yahoo.com می­تواند به شناسه Hossein@ariana.com  تبدیل شود و مدیریت سرور مذکور نیز در اختیار همان سازمان قرار گیرد.

مخاطبین

شرکت­های بزرگ عمدتاً میل سرور اختصاصی­شان در محل شرکت خودشان است. اما بعلت نبود اینترنت با پهنای باند زیاد و پایداری آن، این سرور کارایی لازم را ندارد. شرکت­های کوچک و متوسط هم برای چنین سرویسی لازم است هزینه­های سنگینی متقبل شوند. لذا همه سازمانها و شرکتهای کوچک، متوسط و بزرگ مانند موسسات، نمایندگی­ها، شعبه­های فروشگاهی، شرکتهای مهندسی، مشاوره و … و حتی سازمانهای دولتی و خصوصی معظم می­توانند با صرف اجاره ماهیانه بسیار جزئی این سرویس را در اختیار گیرند.

مزایا

مهمترین مزیت استفاده از این سرویس کنترل و مدیریت تعاملات الکترونیکی بیرون سازمان می­باشد. دارای توجیه اقتصادی زیادی است، اجاره صد ساله این سرویس معادل خرید یک سرور بدون نرم افزار و لایسنس و هزینه­های جاری آن است. همیشه در دسترس است و نیازی به پشتیبانی و تامین پهنای باند اینترنت به منظور استفاده Online ندارد.

دفتر کار مجازی چیست؟

در تجارت امروز، داشتن مرکز و محلی به منظور مدیریت و رسیدگی به درخواست­ها، اقدامات اداری مورد نیاز در قالب دفتر کار امری ضروری و لازم­الاجر است. جایگزینی و گردش تجارت مبتنی بر تولید، بجای تجارت مبتنی بر خدمات، ضرورت این مسئله را دو چندان می­کند. از طرفی استقلال خدمات و فعالیت­ها از محل و مکان خاص و توسعه و گسترش حوزه فعالیت شرکت­ها نیاز آنها را به یک محل متمرکز جهت پاسخگویی به مراجعات و درخواست­های مشتریان افزون می­نماید.

دفتر کار مجازی با استفاده از ابزار سخت افزاری، نرم افزاری و امکانات شبکه مخابراتی این امکان را برای شرکت­ها و سازمانها یا اشخاص حقیقی که در قالب مشاور فعالیت می­کنند، فراهم می­نماید که دارای یک دفتر کار با تجهیزات کامل و به صورت مجازی باشند. امکاناتی نظیر شماره تلفن اختصاصی، تلفن گویا، منشی تلفنی، فاکس، ایمیل، وب سایت، کارتابل مکاتبات اداری، امکانات ویدئو کنفرانس روی وب، ماژولهای خرید و فروش آنلاین و پرداخت الکترونیکی و … بصورت متمرکز در این سیستم پیش بینی شده است.

مخاطبین سرویس دفتر مجازی

شرکت­های تولیدی که در محل کارخانه دفتر داشته و نیازمند ایجاد دفتر در شهرهای بزرگ نظیر تهران یا اصفهان می باشند، سازمانهای خدماتی اشخاص حقوقی و حقیقی، جامعه مهندسین، پزشکان، مشاوران،  آموزشی و … می­توانند متقاضی این سرویس باشند.

سرویس های قابل انتخاب در دفتر مجازی

سرویس تلفن گویا: یک شماره اختصاصی قابل دسترسی از داخل و خارج کشور با قابلیت ضبط مکالمات، انتقال مکالمات روی شماره موبایل یا شماره تلفن­های دیگر، قابلیت سفارشی سازی پیام IVR و …

سرویس ایمیل اختصاصی

سرور اختصاصی پست الکترونیکی که با نام شرکت یا موسسه و تحت دامنه همان شرکت ایجاد می­شود.

سرویس فاکس-ایمیل:

ارسال اتوماتیک فاکس­های دریافتی روی ایمیل اختصاصی متقاضی سرویس

سرویس صندوق پستی:

کارتابل مکاتبات اداری قابل دسترس از طریق شبکه ابری

سرویس صندوق صوتی:

قابلیت ضبط پیامهای صوتی متقاضی سرویس

سرویس وب سایت:

وب سایت اختصاصی متناسب با امکانات دفتر مجازی

سرویس­های مالی:

نظیر پرداخت و دریافت و ماژولهای خرید آنلاین خدمات

سرویس گردش کار الکترونیک:

موتور گردش فرآیند برای مواقعی که یک خدمت یا محصول نیازمندگردش کار در بین افراد مختلف یک سازمان قرار می­گیرد.

سرویس پاسخ گوی غیر خودکار:

از طریق منشی تلفنی پاسخگویی صورت می­گیرد.

 

 

سرویس به روز رسانی وب سایت:

برای سازمانهایی که مدام نیازهای اطلاعاتی­شان در حال تغییر و به روزرسانی است این سرویس امکان تبادل اطلاعات از طریق متقاضی و بارگذاری و تغییرات توسط عوامل بارگذار کننده محتوا صورت می­گیرد.

سرویس مکاتبات پستی:

فرآیند درخواست ارسال نامه­های پستی که بصورت اتوماتیک از طریق شرکت پست انجام می­گردد.

سرویس ویدئو کنفرانس:
دسترسی آنلاین به وب و ایجاد یک نشست کنفرانسی آنلاین برای جلسات داخلی یا خارجی

 

سرویس Show Room:

به منظور نمایش آنلاین یا پرزنت محصولات یا خدمات یک شرکت در اختیار متقاضی قرار می­گیرد.

 

سرویس اطلاع رسانی یا Notification:

که تعیین کننده گلوگاهها و اطلاع رسانی از طریق SMS، ایمیل یا تلفن به صاحب امتیاز سرویس می­باشد.

مهمترین مزایای دفتر کار مجازی

 • کاهش هزینه­های اجاره یا تامین محل استقرار دفتر کار
 • کاهش هزینه­های نیروی انسانی اداری و پاسخگویی
 • کاهش هزینه­های مکاتبات اداری
 • عدم نیاز به تغییر شماره تلفن دفتر کار در صورت جابجایی دفتر
 • ایجاد و ساختار دهی به بسته اداری شرکت­های نوپا
 • قابلیت دسترسی و کنترل متمرکز خدمات اداری
 • استقلال از محل استقرار حقیقی متقاضی