امواج وای فای خطرناکتر است یا اینترنت تلفن همراه؟

امواج وای فای خطرناکتر است یا اینترنت تلفن همراه؟

با توجه به رشد روز افزون تکنولوژی و سیستم های ارتباطی بی سیم مانند موبایل و مودم های ADSL این نگرانی ایجاد شده که تاثیرات مضر امواج ساطع شده از این وسایل چیست؟ کدام یک از این وسایل ارتباطی مضرات بیشتری دارد؟ برای اینکه بتوانیم با خیال راحت از تکنولوژی های ارتباطی استفاده کنیم باید چه انتخاب هایی داشته باشیم؟
اما در این مقاله قصد ما بر این است که بدانیم استفاده از اینترنت ADSL که ما را در معرض امواج وای فای قرار میدهد مضرتر است یا استفاده از اینترنت تلفن همراه؟پس با ما همراه باشید.

علی زینلی محقق و مخترع در زمینه امواج الکترومغناطیس و روش های ایمن سازی در رابطه با مضرات امواج وای فای معتقد است: استفاده از اینترنت تلفن همراه یا تبلت آلودگی بیشتری نسبت به امواج وای فای دارد، زیرا هنگام استفاده از اینترنت این دستگاهها تبدیل به مودم تولید موج شده و با توجه به فاصله کمی که از بدن انسان دارند می توانند آسیب بیشتری وارد کنند. مخصوصا این آسیب در کودکان و نوزادان و افرادی که در فاصله نزدیکتری نسبت به این دستگاهها هستند بیشتر است.
اگر بخواهیم توضیح بیشتری در مورد امواج وای فای بدهیم باید کمی وارد بحث امواج الکترومغناطیسی شویم. به طور کلی امواج الکترومغناطیسی در یک دسته بندی به دو نوع یونیزان(Ionizing) و غیریونیزان (Non-Ionizing) تقسیم می شوند.
امواج یونیزان مانند اشعه ایکس، گاما و امواج ماوراء بنفش پرتوهای خطرناکی هستند. دلیل نامگذاری این امواج این است که این پرتوها آنقدر انرژی دارند که می توانند الکترون را از مدار اصلی اتم ها خارج کنند و اتم را تبدیل به یون کنند، به همین دلیل اگر موجودات زنده در معرض این امواج باشند تاثیر بسیار مخربی بر سلامت آنها دارد.
در مقابل امواج غیر یونیزان چنین سطحی از انرژی نداشته و قابلیت تبدیل اتم به یون ندارند. سازمان جهانی بهداشت تشعشعات ناشی از امواج رادیویی را که امواج وای فای نیز در این دسته قرار میگیرند، به طور رسمی بی خطر دانسته و اعلام کرده هیچ خطر جدی برای سلامت انسان ها ندارد.


نکته دیگر این که امواج وای فای باید در باند فرکانسی بدون نیاز به مجوز کار کنند که طبق مقررات رادیویی توان ارسالی فرستنده ها در این باند نباید بیشتر از ۱۰۰ میلی وات باشد. این محدودیت باعث شده برد مودم های ADSL بیشتر از ۶۰ متر نباشد. توان تشعشعی مودم های ADSL در کاتالوگ یا بروشور دستگاه درج شده است و می توانید ببینید. از طرفی فرستنده تلفن همراه امواجی با حداکثر توان ۵ وات ارسال می کند که این مقدار در موبایل های نسل اول و دوم به حداکثر ۲۰ وات می رسید. دلیل این مسئله این است که تلفن های همراه باید از فاصله حداکثر ۳۷ کیلومتری بتوانند با آنتن های BTS ارتباط برقرار کنند. پس توان بیشتر یعنی تاثیر بیشتر که این تاثیر بر بدن ما نیز وجود دارد. و همین مساله بیانگر این است که امواج وای فای نسبت به تشعشات تلفن همراه ضرر بسیار کمتری دارند.
یکی از تاثیرات ثابت شده امواج الکترومغناطیس بر بدن تاثیر گرمایشی آن می باشد. به عبارت دیگر امواج الکترومغناطیس در برخورد با مواد و اجسامی که آب دارند جذب شده و باعث گرم شدن آنها می شوند و این دقیقا همان اتفاقی است که در اجاق های ماکروویو می افتد. بخش زیادی از بدن انسان نیز از آب تشکیل شده پس امواج وای فای و تلفن همراه جذب بدن شده و باعث گرم شدن بافت های بدن می شوند. از آنجایی که هنگام استفاده از تلفن همراه هم فاصله کمی با آن داریم و هم توان تشعشعی آن بالاست تاثیر گرمایشی بیشتری بر بدن میگذارد و به همین دلیل است که وقتی مکالمه طولانی با تلفن همراهتان دارید  در ناحیه سر و گوشتان گرمای زیادی حس میکنید.
در این شرایط اگر از مودم ADSL استفاده کنید بدلیل فاصله زیاد و همچنین توان تشعشعی پایین تر تاثیر گرمایشی بسیار کمتری بر بدن شما میگذارد.

جهت استفاده از اینترنت کم خطر، ایمن و پرسرعت به پاناوان مراجعه کنید.