تست سرعت اینترنت با دستور پینگ

تست سرعت اینترنت با دستور پینگ

 

برای اکثر ما مواقعی پیش آمده که در باز کردن صفحات وب یا دانلود یک فایل دچار مشکل می شویم و نمیدانیم مشکل از سمت ماست یا از سمت سایت مورد نظر…. اصولا روشن بودن چراغ DSL و چراغ اینترنت به معنای اتصال شما به اینترنت است، ولی اگر همچنان در باز کردن صفحات اینترنت دچار مشکل هستید باید از طریق دستور پینگ (ping) مشکل را پیدا کنید.
دستور پینگ بسته های tcp/ip را بین کامپیوترها ارسال میکند و از طریق آن می توانیم بفهمیم سیستمی که از طریق ip مشخصی به اینترنت متصل شده یا سرور سایت مورد نظر ما در چه وضعیتی است (خاموش یا روشن) و همچنین می توانیم سرعت اتصال به آن کامپیوتر یا سرور را نیز بفهمیم.
برای مانیتور کردن اتصال و سرعت اینترنت از محیط Command Prompt استفاده می کنیم
برای باز کردن CMD دکمه ویندوز و R را همزمان فشار میدهیم و در کادری که باز می شود عبارت CMD را تایپ میکنیم. در ویندوز 7 با تایپ cmd در قسمت سرچ منوی استارت و زدن Enter می توانید وارد این محیط شوید.


سپس پنجره ای سیاه رنگ باز می شود که در این پنجره برای بررسی اتصالمان به یک سایت یا کامپیوتر باید نام سایت یا ip کامپیوتر مورد نظر را جلوی عبارت ping به صورت زیر بنویسیم:

Ping google.com
یا
Ping 127.0.0.1

با زدن Enter دو حالت ممکن است پیش بیاید، یا اقدام ما موفقیت آمیز است و از سایت یا کامپیوتر مورد نظر پاسخی دریافت میکنیم و یا اقدام ما موفقیت آمیز نیست و پاسخی دریافت نمیکنیم.
در حالت اول و در صورتی که سایت و یا کامپیوتر مقصد به عنوان پاسخ بسته ای به سمت ما ارسال کند مجموعه پاسخی که مشاهده می شود با عبارت Reply from شروع می شود.
به عنوان مثال

  Reply from 127.0.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=128

در قسمت time مدت زمانی که صرف ارسال بسته و دریافت آن از سمت سرور سایت مورد نظر شده نمایش داده می شود، این عدد که بر حسب میلی ثانیه است هرچه کمتر باشد بیانگر شرایط مطلوب تر است. عدد نمایش داده شده برای time مرتبا تغییر می کند و هر بار یک عدد نمایش داده می شود که این مسئله بدلیل ترافیک شبکه و یا ضعف در اینترنت و ISP و یا حتی فاصله و تعداد گذرگاه ها می باشد.

زمان بقای بسته (Time To Live) نیز به صورت مخفف با TTL نمایش داده می شود. این عدد بیانگر این است که هر بسته ای که وارد اینترنت می شود حداکثر از چه تعداد روتر یا هاب می تواند عبور کند و با هر بار عبور یکی از مقدار TTL کم می شود. اگر این عدد به صفر برسد و بسته به مقصد نرسد اصطلاحا بسته Drop می شود.

اگر پاسخی از سمت سرور یا کامپیوتر مورد نظر دریافت نشود با نتیجه timed out مواجه میشویم که به این معناست که سرور مورد نظر فعال نیست یا ارسال بسته به آن و دسترسی به آن امکان پذیر نیست، و یا از تعداد هاب بیش از حد مجاز عبور کرده و زمان آن منقضی شده است. در نتیجه ناکام بر میگردد و اتصال بر قرار نمی شود.


گاهی مواقع به جای پیغام Request timed out با پیغام General failure مواجه می شویم.

با استفاده از این خاصیت می توانیم سرعت اینترنت خودمان را تست کنیم. به این صورت که با پینگ سرورهای بزرگ جهان که قطعا سرعت بالایی دارند، سرعت اینترنت خودمان را در دستیابی به این سرورها مورد ارزیابی قرار می دهیم.
یک سرور مشهور و قدرتمند که عموما از آن برای تست سرعت استفاده می شود 192.9.9.3 می باشد که از بزرگترین سرورهای جهان است.
وقتی این IP را پینگ کنید time و TTL بدست آمده سرعت اینترنت شما را نشان می دهد.
برخی مواقع سرعت اینترنت دیگران ممکن است از ما بالاتر باشد ولی نتایج پینگ آنها از ما ضعیف تر است. این مسئله بیانگر این است که ISP ما اتصال بهتری نسبت به سرور مقصد انجام میدهد