چگونه از سو استفاده از وای فای شخصی خود جلوگیری کنیم

چگونه از سو استفاده از وای فای شخصی خود جلوگیری کنیم

دلایل کندی سرعت مودم :

 1. دزدان اینترنت:

در این موارد افراد بدون اجازه شما از سرویس اینترنت شما استفاده خواهند کرد.اگر پسوردی که برای شبکه وای فای انتخاب کردید بسیار آسان و قابل حدس زدن باشد افراد بیشتری امکان استفاده از سرویس اینترنتتان را خواهند داشت. برای مشاهده ی دستگاه هایی که به شبکه متصل هستند از برنامه ای  رایگان به نام Wi-Fi History View (مشاهده پیشینه ی وای فای) میتوان استعلام گرفت. بعد از آن، IP دستگاه ها را بررسی میکنیم و در اینصورت دستگاه هایی که آشنا نیست را شناسایی میکنیم.   روش دیگر برای شناسایی دستگاه ها این است که از برنامه رایگان Wireless Network Watcher (ناظر شبکه بی سیم) استفاده کنیم. این برنامه لیستی از دستگاه هایی که به وای فای شما متصل هستند را نشان میدهد. در اولویت اول بسیار مهم است که پسوردی سخت و غیر قابل حدس زدن برای وای فای خود انتخاب کنیم. برای کسب اطلاعات جامع راجع به رمز گذاری مودم وای فای میتوانید به لینک زیر مراجعه کنید:

آموزش گذاشتن user , password روی مودم

۲. تراکم:

در برخی از ساعات روز تعداد دستگاه هایی که به مودم متصل هستند و از اینترنت استفاده میکنند زیاد است(معمولا عصرها که افراد از سرکار برمیگردند)که موجب کندی سرعت اینترنت خواهد شد.

۳. تجهیزات فرسوده:

روترهای وای فای در مدل های گوناگون ساخته شده اند. مدل “AC”، “B”، “G” و “N”. کیفیت این روترها با هم یکی نیست. در هنگام خرید روتر باید به این نکته دقت داشته باشید. روتر مدل “AC”  بیشترین پهنای باند را دارد(حدود ۸ در ۱۶۰MHz ). با افزایش پهنای باند بدون اینکه سرعت کم شود میتوان اطلاعات بیشتر را انتقال داد.

۴.مجموعه امنیتی روتر :

نوع امنیت وایرلس بر روی سرعت مودم شما تاثیر میگذارد. انتخاب پروتوکل های امنیتی علاوه بر اینکه روی امنیت تاثیر میگذارد بر روی سرعت مودم هم اثرگذار است. برای داشتن سرعت بیشتر  از پروتوکول WPA2 با AES استفاده کنید این انتخاب بهترین گزینه است. پروتکل WEP یک پروتوکل قدیمی ناامن است که امکان هک کردن آن بسیار زیاد است. و پروتوکل های WPA و TKIP چیزی است که باید از آن دوری کنید. نه تنها این دو پروتوکل قدیمی و ناامن هستند بلکه می توانند شبکه تان را هم کند کنند.  نحوه تغییر پروتوکل در تنظیمات مودم نوشته شده است.

۵.خیلی خارج از محدوده هستید

روترها برای انتقال سیگنال در مسافت های طولانی طراحی نشده اند. ممکن است در منزل یا محل کارتان نقاط هات اسپات یا نقاط کور یا مرده وجود داشته باشد. برای شناسایی این نقاط برای کاربرانی که از ویندوز استفاده میکنند میتوان از برنامه رایگان هیت مپر استفاده کرد. و برای کاربرانی که از مک استفاده میکنند هات اسپات گزینه خوبی میباشد.

در این مقاله میخواهیم  روش های قطع کردن دسترسی تمام دستگاه هایی که بدون اجازه از وای فای ما استفاده میکنند بیان کنیم.

برای اینکار بعد از اینکه به اینترنت وصل شدیم به دو روش زیر میتوان اینکار را انجام داد

۱.تنظیمات مودم:

 • سیستم را با استفاده از کابل LAN به مودم وصل میکنیم.
 • در مرورگر سیستم آدرس IP مودم ،که معمولا ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ است   را وارد میکنیم.
 • نام کاربری و رمز عبور مودم که به صورت پیش فرض admin است را وارد میکنیم.
 • فهرست استفاده کنندگان وایرلس را سرچ میکنیم که با توجه به نوع مودم متفاوت میباشد:

a.در مودم هایD-Link، این بخش را می توانید در تب Status و در منوی Wireless Clients پیدا کنید.

b.در مودم های Zyxel، تب Client Devices در منوی LAN

مودم TP-LINL را در زیر به طور کامل  همراه با تصویر شرح میدهم:

 • بعد از اینکه تنظیمات بالا را انجام دادید وارد قسمت status میشویم.
 • در قسمت Current Connected Wireless Clients number is آدرس مک دیوایس هایی که به مودم شما متصل هستند را میبینید.آدرس مک چیست؟ یک آدرس اختصاصی برای هر دستگاهی است که به مودم وصل است و غیر قابل تغییر میباشد. این عدد۴۸ بیتی است که به صورت ۶ گروه، هر گروه شامل دو عدد در پایه ۱۶ (Hexadecimal)، نمایش داده شده و MAC Address آن دیوایس را مشخص می کند.
 • در این لیست آدرس دستگاه هایی که در همان لحظه به مودم از طریق وای فای و نه کابل وصل هستند را نشان میدهد. برای ردیابی دستگاه های غیر مجاز میتوان وای فای تمام دستگاه های متصل را خاموش کرد و دکمه رفرش را بزنیم و تنها دستگاهی را که داریم باش کار میکنیم را روشن نگه داریم در اینصورت در لیست تنها یک دستگاه نشان داده شده است. اگر لیست بیشتر از یکی باشد یعنی دستگاهی به صورت غیرمجاز وصل شده است.
 • بعد از شناسایی دزد وای فای نوبت به مسدود کردن میرسد.
 • ادرس مک مورد نظر را در قسمتی که در شکل مشخص شده وارد میکنیم و دکمه save را در انتها میزنیم.
 • وارد تنظیمات مودم شوید.
 • از منوی wireless قسمت Broadcast SSID  را روی no تنظیم کنید. در اینصورت نام مودم در سرچ وای فای دستگاه های مختلف نمایش داده نمیشود. و باید به صورت دستی وارد کنیم.
 •  مراحل مخفی کردن مودم جهت جلوگیری از سو استفاده :۱.وارد تنظیمات مودم شوید.
 • ۲. از منوی wireless قسمت Broadcast SSID  را روی no تنظیم کنید. در اینصورت نام مودم در سرچ وای فای دستگاه های مختلف نمایش داده نمیشود. و باید به صورت دستی وارد کنیم.نحوه جستجو مک آدرس در دستگاه های مختلف:
 • یافتن مک آدرس در انواع IPhone و IPad:
 • 1. وارد قسمت settings شده
 • ۲. گزینه general و سپس about را میزنیم
 • ۳. اعدادی که روبروی Wi-Fi Address نوشته شده است آدرس مک میباشد.
 • یافتن مک آدرس در سیستم عامل مک
  1. از روی نوار منو روی لوگوی اپل سپس System Preferences کلیک کنید.
  2. از پنل باز شده گزینه network را انتخاب کنید.
  3. در پایین پنجره جدید روی Advance کلیک کنید.
  4. اگر از شبکه‌های بی‌سیم استفاده می‌کنید در تب Wi-Fi پایین صفحه روبروی Wi-Fi Address می‌توانید مک آدرس دستگاه را مشاهده کنید.

         یافتن مک آدرس در ویندوز

   1. در منوی استارت RUN را بازکنید.
   2. در کادر موجود در RUN ،CMD را تایپ کنید.
   3. فرمان getmac را تایپ کرده و Enter بزنید.
   4. عبارت Physical Address را در بین خطوط پیدا کنید.

        یافتن مک آدرس در اندروید

    1. گزینه Settings را از روی دستگاه اجرا کنید.
    2. روی گزینه About سپس Status بزنید. کدی که روبروی گزینه Wi-Fi MAC Address نوشته می‌شود مک آدرس مربوط به دستگاه اندروید شماست.