تفاوت ADSL با+ ADSL2 در چیست؟

تفاوت ADSL با+ ADSL2 در چیست؟

تفاوت ADSL با+ ADSL2 در چیست؟

با گسترش کاربرد اینترنت در سراسر جهان و نفوذ ابزارهای ارتباط با اینترنت به تمام بخش‌ های زندگی بشری ، امکانات و فناوری های استفاده از اینترنت و ابزارهای آن نیز به شکل چشم‌ گیری در حال تغییر و تحول است و روزانه ابزارهای جدیدی برای استفاده کارآمدتر و سریع‌ تر از اینترنت به عنوان بستری برای استفاده از آخرین فناوری های روز به کاربران ارایه می‌شود. شاید بتوان یکی از دلایل این مسئله را تاثیر استفاده از اینترنت به عنوان ابزاری برای رشد و توسعه کشورها دانست.

به همین خاطر است که میزان استفاده از اینترنت توسط افراد یک جامعه به عنوان شاخصی برای میزان رشد و پیشرفت کشورها در نظر گرفته می‌شود و هر چه میزان استفاده از اینترنت توسط افراد و سازمان‌های یک کشور بیشتر باشد ، آن کشور توسعه‌ یافته‌ تر خواهد بود. چه آن که ، دسترسی سریع به اطلاعات به عنوان کلیدی ترین عامل در عصر حاضر همیشه مورد توجه افراد ، سازمان‌ها و موسسات بوده است. شرکت های ارایه دهنده اینترنت، انواع سرویس ها را برای مخاطبین و مشتریان خود با سرعت مناسب در نظر می گیرند.

ای دی اس ال یکی از محبوب ترین تکنولوژی های پهن باند در جهان است و شکلی از dsl نیز می باشد. سرویس ای دی اس ال روی شبکه مسی به شکل موازی با خط تلفن وجود دارد. فناوری ای دی اس ال برای فعالیت های انسان همچون آپلود و دانلود به کار می رود. بیشتر مردم علاقه مند به دانلود هستند و کمتر تمایل به آپلود نشان می دهند. سرعت ADSL از ۱ تا ۲۰ مگابیت برثانیه متفاوت است که بسته به پارامترهای مختلف چون فاصله کاربر از DSLAM و شرایط خط تفاوت هایی دارد. ای دی اس ال فناوری است که برای برقراری ارتباط پرسرعت و بدون قطعی با اینترنت ، طراحی شده است. با بهره گیری از این فناوری کاربران قادر خواهند بود تنها با استفاده از یک خط تلفن، به صورت دائم و با سرعتی بالا به اینترنت متصل شوند. اساس فناوری ای دی اس ال استفاده از فضای خالی سیم های مسی تلفن است. می توان برای درک بهتر این سرویس، سیم مسی را به لوله ای تشبیه کرد که هنگام استفاده از تلفن برای مکالمه های صوتی، تنها قسمتی از آن استفاده می شود. در نتیجه از باقی مانده فضا می توانیم برای انتقال داده استفاده کنیم. تجهیزات لازم برای این سرویس خیلی پیچیده نیست. تنها با استفاده از یک مودم و یک اسپلیتر به سادگی می توان از این سرویس استفاده کرد. ای دی اس ال در واقع نوعی از دی اس ال ها می باشد که ارتباط یا همان فرکانس های قابل دسترسی نامتقارن بوده و سرعت دریافت داده ها به مراتب بیشتر از ارسال آنها خواهد بود و از آنجا که سیگنال بر روی کابل های تلفن معمولی مسافت زیادی را نمی توانند طی کنند ، ای دی اس ال در فواصل اندک قابل استفاده است که معمولا کمتر از ۵ کیلومتر می باشد. در ای دی اس ال معمولی نرخ ارسال داده از ۱۲۸ کیلو بیت بر ثانیه آغاز شده و در فاصله ۱/۵ کیلومتر (۵۰۰۰ فوت) از دفتر مرکزی یا پایانه اصلی ، تا ۸ مگابیت بر ثانیه افزایش می یابد. حداقل نرخ دریافت داده نیز ۶۴ کیلو بیت بر ثانیه می باشد که معمولا به ۱۲۸ یا ۲۵۶ کیلو بیت بر ثانیه نیز می رسد.

ADSL 2

شبکه ADSL 2 شکلی از ADSL بوده اما می تواند پهنای باند بیشتری ارائه دهد. این نوع شبکه براساس روش مدولاسیون سرعت دانلود ۱۲ مگابیت برثانیه ای و سرعت آپلود ۱ مگابیت برثانیه ای ارائه می دهد. ADSL 2 راه اندازی سریعی داشته و تنها در ۳ ثانیه می تواند متصل شود. بنابراین با اختصاص سرعت ۶۴ کیلوبیت برثانیه به کانال های ADSL 2  می توان سیگنال های صوتی به طور مستقیم از DSL با استفاده از مدولاسیون حمل و نقل PCM دریافت کرد. خدمات دهندگان می توانند راه حل های داده یا صوتی از طریق ADSL 2 ارائه دهند.

+ADSL2

فناوری شبکه ADSL 2 + نسل جدید ADSL بوده که پهنای باند بالاتری ارائه می دهد و همچنان از همان خطوط مسی بهره می گیرد. ADSL2+ می تواند تا پهنای باند ۲۴ مگابیت برثانیه ای را پشتیبانی کند و این موضوع بسته با پارامترهای مختلف متفاوت است. در سال ۲۰۰۳ فناوری ADSL2+ معرفی شد و از استاندارد ITU بهره می برد.

ADSL2+ از دو باند با فرکانس ۲٫۲ مگاهرتزی برخوردار است، بنابراین دانلود نرخ داده ها ممکن است به ۲۴ مگابیت برثانیه برسد. سرعت آپلود این فناوری همچنان ۱ مگابیت برثانیه ای بوده و کمتر از آن نیست.

به طور خلاصه ADSL2+ بهتر از ADSL2 بوده و سرعت دسترسی آن نیز سریعتر از ADSL2 محسوب می شود. البته پارامترهایی در سرعت تاثیر دارند اما به طور کلی +ADSL2 فناوری جدیدتر و سریعی نسبت به فناوری های دیگر به شمار می رود.

 

گفتنی است که در فناوری ای دی اس ال ۲ پلاس سرعت انتقال داده بالاتر از ای دی اس ال و مسافت قابل پوشش آن نیز بیشتر است. در این روش سرعت دسترسی به اینترنت تا ۳ برابر بیشتر از روش ای دی اس ال می باشد. بدین منظور که سرعت دانلود داده ها در ای دی اس ال برابر ۸ مگابیت بر ثانیه و در روش ای دی اس ال ۲ پلاس حداکثر ۲۵ مگابیت بر ثانیه یعنی بیش از ۳ برابر می باشد ، نکته دیگر در فناوری ای دی اس ال ۲ پلاس این است که امکان ارائه خدمات به مشترکین تا مسافت ۸ کیلومتر امکان پذیر شده.

ویژگی های اینترنت پرسرعت +ADSL2 

 • کاربری آسان و بی دردسر
 • دسترسی به اینترنت پرسرعت به صورت شبانه روزی
 • سرعت بالا و کیفیت مناسب
 • عدم اشغال خط تلفن و امکان استفاده همزمان از تلفن و اینترنت
 • ارتباط پرسرعت (تا ۵۰۰ برابر بیشتر از سرویس دایل آپ دیجیتال ، در صورت فاصله کم با مراکز و اتصال با نهایت سرعت
 • امکان استفاده از ویدیو کنفرانس)
 • هزینه ثابت ماهانه
 • عدم نیاز به کابل کشی جدید و بهره گیری از امکانات مخابراتی موجود
 • برقراری ارتباط پرسرعت با اینترنت برای بهره‌ گیری از امکانات ویدیویی و صوتی در اینترنت و ویدیو کنفرانس
 • توانایی ارایه سرویس‌ هایی مانند دولت الکترونیک ، پزشکی الکترونیک ، آموزش سمعی بصری ، شبکه اختصاصی ، مجازی و غیره
 • توانایی استفاده همزمان هر اتصال ای دی اس البرای بیش از یک نفر