تفاوت پهنای باند shared و dedicate

تفاوت پهنای باند shared و dedicate

Dedicate  (اختصاصی): در این نوع پهنای باند استفاده از سقف پهنای باند در تمام ساعات شبانه روز تضمین شده است، زیرا پهنای باند به صورت اختصاصی به شما داده خواهد شد.
shared (تقسیم شده): در این نوع پهنای باند، تعدادی کاربر به صورت مشترک از آن استفاده می کنند.

تفاوتهای مهم پهنای باند اختصاصی و تقسیم شده ها بین هاست های اختصاصی و اشتراکی:

استفاده از منابع :

در هاست های اشتراکی هر سرور حداکثر می تواند تا سقف محدودی از منابع سخت افزاری از قبیل Ram، Cpu و… و منابع نرم افزای مانند ایمیل ، پایگاه داده و … را استفاده نماید اما در هاست های اختصاصی این میزان می تواند بسیار بیشتر باشد. در واقع می توان گفت در هاست های اختصاصی، تقریبا تمامی منابع نامحدود می باشد.

امنیت و سرعت :

با توجه به اینکه در هاست های اختصاصی تعداد سایت های قابل پشتیبانی بر روی یک سرور بسیار کمتر از هاست های اشتراکی می باشد از امنیتی قوی تر و همچنین سرعت و کارایی بالاتری نسبت به هاست های اشتراکی برخوردارند.

پهنای باند و ترافیک :

با توجه به اینکه میزان پهنای باند نیز در هاست های اختصاصی بیشتر است، اغلب سایت هایی که حجم بالایی برای آپلود و دانلود اطلاعات نیاز دارند و یا حجم بازدید کننده بسیاری دارند، هاست اختصاصی سرویس مناسب تری می باشد. در مقابل اگر میزان بازدید از سایت شما در حد نسبتا پایینی است و یا اینکه از نرم افزارهای مدیریت محتوی از قبیل wordprees یا joomla در سایت خود استفاده نموده باشید ، سرورهای اشتراکی گزینه مناسبی می باشد.

حجم Disk space :

بین هاست های اشتراکی و اختصاصی از لحاظ میزان حجم فضا disk space نیز تفاوت محدودیت وجود دارد. اغلب سایت هایی که به صورت مداوم ورود اطلاعات دارند ( اصطلاحا Data Entry) و یا نیاز به حجم زیادی فضا دارند، هاست اختصاصی پیشنهاد می گردد.

هزینه :

با توجه به امکاناتی که هاست های اختصاصی نسبت به هاست های اشتراکی دارند طبعا هزینه استفاده از این هاست ها بالاتر از هاست های اشتراکی می باشد. شایان ذکر است این هزینه در مقابل سرورهای اختصاصی به صورت چشمگیری پایین تر و مقرون به صرفه تر می باشد.

استفاده از هاست های اشتراکی یکی از رایج ترین و ارزان ترین سرویس های هاستینگ جهت قرار دادن اطلاعات وب سایت بر روی فضای مجازی اینترنت است. این در حالی است که اگر به دلیل کسب درآمد ،تعداد ارجاع و… نیاز به امکانات بیشتری از قبیل Disk Space و پهنای باند دارید و از طرفی دیگر به دلیل هزینه ی بالاتر سرورهای اختصاصی) که عمدتا شامل تهیه و یا اجاره سرور Dedicated، تهیه نسخه های لایسنس دار که عموما مربوط به نرم افزار میل سرور و کنترل پنل مدیریتی می شود) و مدیریت آن که نیاز به دانش فنی نسبتا قوی در زمینه کامپیوتر و شبکه را دارد، تمایلی به استفاده از این سرویس را ندارید، پیشنهاد استفاده از هاست های اختصاصی یک راه حل مناسب برای شما می باشد.

تشخیص اینکه اینترنت Dedicated هست یا Shared؟

در سرویس Dedicated شما سرعت دانلود 128 KB/S یا اندکی کمتر را باید در تمام ساعات شبانه روز داشته باشید ولی در سرویس Share بسته به ترافیک و ضریبی که سرویس شما Share شده سرعت دانلود شما ممکنه تغییر کنه ( مخصوصا در ساعتهای پیک که در ایران معمولا بین 6 بعداز ظهر تا 11 شب میباشد).

نکته مهمی که لازمه دقت داشته باشید اینه که اگر با دانلود قصد چک کردن سرعت را دارید یک فایل بزرگ از سرور کاملا قابل اطمینان ( مثلا سرورهای گوگل یا میکروسافت ) را انتخاب کنید چرا که سرعت سرور خودش ممکنه باعث بشه به اشتباه بیفتید.