غیر فعال کردن DHCP مودم و تخصیص IP به سیستم به صورت دستی

غیر فعال کردن DHCP مودم و تخصیص IP به سیستم به صورت دستی

DHCP Server چیست؟

DHCP مخفف Dynamic Host Control Protocol می باشد، DHCP یکی از سرویس های پایه شبکه می باشد که تحت سیستم عامل های ویندوز ان تی ، ویندوز ۲۰۰۰ سرور و ویندوز ۲۰۰۳ سرور قابل پیاده سازی می باشد.

آدرس های IP یکی از مهمترین اجزای شبکه های کامپیوتری در دنیای امروز می باشند که در لایه سوم از مدل مرجع OSI کار می کنند و در حال حاضر از ورژن چهار آن در سراسر دنیا به طرز گسترده ای استفاده می شود و کارشناسان و متخصصین در حال تحقیق و توسعه آن و آماده سازی ورژن شش آن می باشند.

در شبکه هایی که پلاتفرم آن مایکروسافت می باشد به سه طریق مختلف امکان آدرس دهی IP وجود دارد :

1)     Static IP Addressing

در این روش که معمولا در شبکه های کوچک کاربرد دارند آدرس دهی توسط یک فرد یا مدیر شبکه انجام می پذیرد. در این روش برای آدرس دهی به هر رایانه می بایست به تنظیمات شبکه آن رایانه رفت و تغییرات لازم را اعمال نمود.

 

2)   APIPA 
در این روش که مخفف Automatic Private IP Addressing می باشد و یکی از پروتکل هایی می باشد که توسط سیستم عامل XP و جهت کاربر پسند کردن این سیستم عامل توسط شرکت مایکروسافت ارائه می گردد.

 

در این روش اگر آدرسی به صورت دستی یاStatic برای رایانه در نظر گرفته نشود و DHCP Server نیز در شبکه ما موجود نباشد سیستم عامل به صورت خودکار یک آدرس IP برای رایانه ما در نظر می گیرد ، این آدرس آی پی از یک رنج خاص که توسط شرکت مایکروسافت بدین منظور رزرو شده است و در حقیقت از آدرس های خصوصی یا Private می باشد. مایکروسافت این پروتکل را به منظور سهولت کار، کاربران ابداع نمود تا در شبکه های خانگی و شبکه های اداری کوچک تنها با اتصال کابل ها کاربران بدون نیاز به تنظیمات آدرس دهی از بستر شبکه استفاده نمایند.

3)
Dynamic Host Control Protocol

در این روش که در شبکه های Medium To Large کاربرد ویژه ای دارد، یک سرور به منظور خدمات دهی به ایستگاه های کاربری در نظر گرفته می شود و وظیفه این سرویس دهنده یا سرور اختصاص آدرس آی پی به ایستگاه های کاربری و مدیریت آدرس ها می باشد . پیکربندی این سرور در پلاتفرم های مختلف از جمله لینوکس و مایکروسافت به مدیر شبکه این امکان را می دهد که بر اساس سیاست های سازمان پلان IP Addressing سازمان را تدوین نموده و ایستگاه های کاربری این امکان را می دهد که بدون دخالت مدیر شبکه و به صورت اتو ماتیک پیکر بندی مربوط به آدرس دهی آی پی آنها از طریق DHCP Server انجام میپذیرد. استفاده از DHCP Server در شبکه ها ضمن ساده نمودن کار مدیر شبکه امکان مدیریت متمرکز آدرس دهی را نیز امکان پذیر می سازد.

فرق IP استاتیک و IP دینامیک

هنگامی که یک خط اینترنت برای خانه می کشید از طرف شرکت اینترنت مثل adsl مخابرات یک آی پی IP متغیر دریافت می کنید و آن داینامیک آی پی Dynamic IP است به این معناست که هر دفعه مودم را Restart می کنید یک آی پی جدید دریافت می کنید در حالیکه آدرس آی پی ثابت است و این در واقع سرویسی است با پرداخت پول برای اینترنت دریافت خواهیم کرد.

ویژگی ها و عیوب Static IP:

·         آدرس آی پی ثابت، آدرسی که سیستم شما با آن  شناسایی می شود و معمولا توسط کاربر معمولی استفاده نمی شود بلکه توسط افرادی در کارهای حرفه ایی مثل سرورها و غیره مورد استفاده قرار میگیرد.

·         از مهمترین مزایای این آدرس ، سرعت بالا مرور در اینترنت است و به این خاطر است که وقتی سایت ها و سرویس هایی را باز میکنید کوکی ها روی سیستم شما ذخیره خواهند شد تا در واقع شما شناخته شوید و به خاطر اینکه آی پی مخصوص به شما ثابت است هنگامی که سایت را برای بار دیگر باز میکنید دیگر به قرارگیری کوکی ها نیازی نیست و سایت با سرعت بیشتر بارگذاری می شود.

·         بارزترین عیوب این نوع آی پی این است که در معرض هک قرار خواهند گرفت چون به مجرد شناسایی آدرس ثابت هر سایتی می تواند با انتشار بدافزارها روی سیستم شما یا هر هکر حرفه ایی ، به سیستم شما دسترسی پیدا کنند و مدیریت در آن ، عکس  Dynamic IP است که اگر شک کردید کسی قصد هک سیستم شما را دارد با یک بار Restart کردن مودم می توانید به راحتی آی پی را تغییر دهید.

ویژگی ها و عیوب Dynamic IP

  • داینامیک آی پی به همراه خط اینترنت منزل شما به طور پیشفرض ارائه می گردد که مورد استفاده کاربران عادی است نه حرفه ایی ها و کسانی که دوست دارند IP ثابت داشته باشند.
  • آشکارترین عیب، پایین آمدن سرعت مرور می باشد.
  • اما از بارزترین ویژگی های آن این است که امنیت و حفاظت شما را با تغییر آی پی فراهم می کند که با یک عمل Restart برای مودم قادر به تغییر آدرس خواهید بود و هر هکری نمی تواند به راحتی دسترسی داشته باشد همچنین گاهی روی یک سایت به طور محدود می توانیم عملیاتی انجام دهیم مثل دانلود یا ورود و …اما با خاموش و روشن کردن مودم ، آی پی جدیدی میگیریم و می توانیم به فعالیتمان ادامه دهیم.

برای اختصاص آدرس IP به صورت خودکار به دستگاه های شبکه از پروتکل DHCP استفاده میشود.

DHCP در سازمان‌های بزرگ با تعداد دستگاه‌های زیاد می‌تواند مفید واقع شود و از اتلاف وقت جلوگیری کند اما درصورتی‌که دستگاه‌های زیادی به شبکه بی‌سیم شما متصل نیست بهتر است DHCP مودم را غیرفعال کرده و آدرس‌های آی‌پی را به‌صورت دستی وارد کنید.

از منوی پایین وارد قسمت Network Setting شده گزینه Home networking را انتخاب و در سربرگ LAN Setup

DHCP را Disable کنید.

در صورت خاموش کردن DHCP مودم، باید به کارت شبکه‌های موجود در شبکه به‌صورت دستی IP دهید تا بتوانند با مودم ارتباط برقرار کنند.

تخصیص IP به سیستم به‌ صورت دستی در ویندوز ها

  • ویندوز 10:

ابتدا از منوی Start ویندوز، Control Panel را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید در قسمت Search the web and windows گزینه Control panel را تایپ کنید.

اگر آیتم‌ها در حالت Large Icons نمایش داده شوند، صفحه‌ای به‌ شکل زیر نمایش داده خواهد شد:

با انتخاب گزینه Network and Sharing Center پنجره زیر نمایش داده خواهد شد:

 

برای ورود به قسمت Network Connection گزینه Change adapter Settings را از منوی سمت چپ انتخاب کنید.

در پنجره Network Connection درصورتی‌که ارتباط شما تا مودم با کابل است بر روی Local Area Connection و درصورتی‌که ارتباط شما از طریق وایرلس است بر روی Wireless Network Connection کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.

با انتخاب گزینه Properties، پنجره Local Area Connection Properties نمایش داده خواهد شد.

با انتخاب گزینه (Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4 و سپس انتخاب گزینه Properties صفحه‌ای به شکل زیر نشان داده می‌شود.

بعد از وارد شدن به صفحه زیر گزینه Use the following IP address را انتخاب نمایید:

IP address:192.168.1.x باید در رنج مودم باشد

Subnet Mask: 255.255.255.0

Default gateway: 192.168.1.1 آی پی مودم

Preferred DNS server: 85.15.1.14

Alternate DNS server: 85.15.1.15

·تخصیص IP به سیستم به‌صورت دستی در ویندوز ۸

از صفحه Start وارد Desktop شوید و از Charmin Bar گزینه Setting سپس Control Panel را انتخاب کنید.

مراحل بعدی را هم شبیه به ویندوز 10 پیش میریم.

· تخصیص IP به سیستم به‌ صورت دستی در ویندوز Seven

ابتدا از منوی Start ویندوز، Control Panel را انتخاب کنید.

با انتخاب Control Panel صفحه‌ای به‌صورت زیر نمایش داده می‌شود:

و در مراحل بعدی شبیه به ویندوز 10 و 8 که در بالا گفته شد عمل میکنیم.

تخصیص IP به سیستم به‌ صورت دستی در ویندوز XP

ابتدا از منوی Start ویندوز، Control Panel را انتخاب کنید.

سپس گزینه Network Connections را انتخاب کنید.

در پنجره Network Connection درصورتی‌که ارتباط شما تا مودم با کابل است بر روی Local Area Connection و در صورتی‌که ارتباط شما از طریق وایرلس است بر روی Wireless Network Connection کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.

بعد از انتخاب Properties، صفحه Local Area Connection Properties باز می‌شود.
گزینه (Internet Protocol (TCP/IP را انتخاب کرده و روی Properties کلیک کنید.

بعد از وارد شدن به صفحه زیر گزینه Use the following IP address را انتخاب کنید:

IP address:192.168.1.x باید در رنج مودم باشد.

Subnet Mask: 255.255.255.0

Default gateway: 192.168.1.1 آی‌پی مودم

Preferred DNS server: 85.15.1.14

Alternate DNS server: 85.15.1.15