سرور مجازی یا VPS

سرور مجازی دقیقا همانند یک سرور اختصاصی مستقل و با همان سطح دسترسی عمل می کند، با این تفاوت که چند عدد سرور مجازی بر روی یک سرور فیزیکی قرار می گیرند. به عبارت بهتر با استفاده از تکنولوژی های مجازی سازی مانند VMware و با بهره گیری از سخت افزار های پرقدرت و پیشرفته، یک سرور فیزیکی به چندین سرور مجازی (VPS) با امکانات مختلف تقسیم می شود.

هر سرور مجازی بنا بر تنظیمات و یا کانفیگ اولیه، سهم خاصی از منابع سرور از قبیل پردازنده (CPU)، حافظه اصلی (Ram)، فضای دیسک سخت (HDD)، پهنای باند و … را به صورت اختصاصی و تضمین شده در اختیار می گیرد.

سخت افزارهای مورد استفاده در سرورمجازی پاناوان ، جزو برترین سخت افزارهای موجود در بازار می باشد تا بالاترین سرعت و کیفیت را برای کاربران گرامی به همراه داشته باشد. و تمامی سرورها توسط سیستم های مانیتورینگ تخصصی، تحت نظر گرفته می شوند تا در صورت بروز قطعی و مشکل، مشتریان را مطلع نمایند.

آریاناگستر اسپادانا (برند کشوری پاناوان) عضو رسمی سازمان RIPE می باشد و امکان ارایه آدرس های IP به تعداد مورد درخواست کاربر در سرورهای ایران را دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش با شماره 36106-031 داخلی 208 واحد هاستینگ پاناوان تماس حاصل فرمایید .

 

سرور اختصاصی مجازی یا VPS (Virtual Private Servers)، عملکردی همانند یک سرور کاملاً اختصاصی دارد. با این تفاوت که منابع سرور بطور مشترک بین سرورهای مجازی قرار دارند. هزینه سرورهای اختصاصی مجازی در مقابل سرورهای اختصاصی بسیار پایین تر بوده و برای اکثر مصارف بسیار مقرون بصرفه تر از دیگر راهکارها می باشند. در واقع سرور اختصاصی مجازی(VPS)، پاسخی به نیاز آنهایی است که می خواهند کسب و کار وب خود را کاملاً مستقل و بدون هیچ واسطه ای راه اندازی کنند. هر VPS بنا به تعریف اولیه، سهم خاصی از منابع سرور ؛ از قبیل پردازنده، حافظه اصلی، فضای دیسک سخت، پهنای باند و … را به صورت اختصاصی و تضمین شده در اختیار خواهد داشت. هر VPS به طور کاملاً جداگانه عـمـل می کنـد. در نتیجـه VPS هـای موجود بر روی یک سـرور می توانند از سیستم های عامل متفاوت و نرم افزارهای مختلف و نسخه های متفاوتی استفاده نمایند. کاربر دسترسی کامل را برای نصب نرم افزارهای مورد نیاز دارد و سرور مجازی به شما اجازه می دهد که میزبانی فضای نامحدود از نظر دامنه، چندین IP اختصاصی، نام سرورهای خصوصی (DNS) و بسیاری از امکاناتی که در سیستم هاست اشتراکی قابل پیاده سازی نیست، را داشته باشید .

 • تنظیم پیکربندی سرور اختصاصی و تغییر آن در هر لحظه
 • دسترسی root/administrator به کل سیستم عامل
 • انتخاب سیستم عامل دلخواه
 • اتصال های پرسرعت و متعدد قابل جایگزین به اینترنت
 • انعطاف پذیری :امکان ارتقا پلن و دسترسی به منابع بیشتر و نامحدود در هر لحظه
 • ایزوله بودن :سیستم و منابع شما بطور کامل از بقیه سرور های مجازی جدا و ایزوله می باشد.
 • قابلیت اطمینان : بازیابی لحظه ای اطلاعات درصورت بروز اختلال
 • هزینه بسیار پایین تر نسبت به سرور اختصاصی

برای مواقعی که یک سازمان یا شرکت یا موسسه نیازمند خرید سخت افزار سرور و امکانات ذخیره سازی و تامین بستر ارتباط و اتصال دائم یا موقت به اینترنت با سرور از طریق شبکه های اینترنت می باشد، استفاده از منابع اشتراکی جهت کاهش هزینه های جاری شامل (نگهداری، پشتیبانی، به روز رسانی، انرژی، کولینگ و …) و همچنین کاهش هزینه های سرمایه ای (خرید تجهیزات) از طریق اجاره منابع در یک محیط امن و دسترسی به آن بواسطه شبکه های ارتباطی و تامین سرویس دهنده به همراه متعلقات آن در قالب VPS و VDS فراهم می گردد.

سازمانهایی که جهت استقرار نرم افزارهای کاربردی توزیع شده نیازمند سرور می باشند با تامین منابع مورد نیاز از قبیل CPU، RAM، H.D.D و … ، منابع شبکه نظیر تجهیزات Routing و Switching، پهنای باند اینترنت امکانات مورد نیاز به منظور برقراری ارتباط برق و سیستم کولینگ و … ، محیط های ذخیره پشتیبان مانند SAN و … می توانند بجای خرید و تامین امکانات فوق، نسبت به اجاره ماهیانه با هزینه هایی بسیار کمتر از حالت معمول بهره گیرند. موسسات دولتی، شرکت های خصوصی، سازمان های خدمت دهنده، نرم افزارهای محاسبات بیلینگ ، نرم افزارهای مالی- اداری اتوماسیون سیستمهای تحت GIS و مکان محور ، سیستم های نظارتی و مونیتورینگ، سیستم های هاستینگ، سیستم های مخابراتی، پردازشگرهای مربوط به سیستم های بانکی، بانک های اطلاعاتی پایه، سرویس های الکترونیکی و هرگونه برنامه های کاربردی چند کاربره تحت شبکه که در گستره جغرافیایی WAN یا حتی LAN در یک سازمان قابل استفاده می باشد.

به منظور پشتیبانی از خدمات VPS و VDS از طریق CRM یا سیستم ارتباط با مشتری بر اساس چارچوب eTOM سه فرآیند سراسری واگذاری (Fulfillment)، تضمین خدمات (یا Assurance) و محاسبات کارکردی خدمات (Billing) از طریق سیستمهای BPMS، Ticketing و Contact Center قابل دستیابی توسط مشتری می باشد. از طرفی دسترسی راه دور بواسطه مکانیزم های RAS برای مشتریان سازمانی پیش بینی و فراهم شده است.

استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات پردازشی، ذخیره سازی، شبکه ای و زیرساختی از یک سو و تامین پهنای باند اینترنت از دو مسیر بین المللی جهت ایجاد ارتباط فوق، پایدار با اینترنت از دیگر سو، ارائه خدمات شرکت پاناوان در این حوزه را تضمین می نماید. گفتنی است تیم پشتیبانی متبحر که به صورت شبانه روزی و هفت روز هفته در حال ارائه خدمات به مشتریان هستند، با وجود یک نظام پیشنهادی استاندارد مبتنی بر ITIL فرایند تضمین خدمات را تکمیل می نماید.

هم گام با توسعه نرم افزارها در سازمانها، امکان توسعه منابع و ارتقای سخت افزار برای مشتری وجود دارد. بدین مفهوم که در صورت نیاز به افزایش توان CPU یا افزایش مقادیر RAM یا حافظه و یا حتی ارتقای نرم افزاری و میان افزاری سیستمهای عامل (OS) یا سایر نرم افزارهای پایه، امکان ارتقای سرویس بواسطه سیستم های CRM و بصورت Online وجود دارد.

تمرکز منابع ذخیره سازی بسیار مدرن، فراهم آمدن زیرساخت های مناسب مطابق با استانداردهای روز دنیا، تامین بسترهای ارتباطی Full Redundant از طریق دو لینک ارتباطی فیبر نوری و دو لینک ارتباطی Microware در اخذ هر یک از منابع پهنای باند، توپولوژی ارتباطی بسیار کارا و قابل اطمینانی را برای سرویس گیرندگان فراهم می آورد و سرویس گیرنده می تواند تنها با ایجاد یک ارتباط شبکه ای امن حتی با قطع اینترنت به سرورهای خود مستقر در دیتا سنتر پاناوان متصل گردد.

در صورتیکه مدیریت VPS با شرکت آریانا گستر اسپادانا باشد، پشتیبانی در زمینه های زیر صورت می پذیرد.

 1. Back up گیری دوره ای
 2. به روز رسانی OS و نرم افزارها در صورت نیاز
 3. برقراری امنیت اطلاعات
 4. با توجه به اینکه دسترسی Admin بر عهده آریانا گستر اسپادانا می باشد ایجاد کلیه تغییراتی که نیاز به این دسترسی دارد و در صورتیکه مدیریت VPS با مشتری باشد .

سرور مجازی که با نام های Virtual Private Server یا بصورت اختصاری VPS و Virtual Dedicated Server یا بصورت اختصاری VDS نیز شناخته می شود نمونه کوچکی از یک سرور اختصاصیمی باشد.سرور های مجازیشکاف بین میزبانی اشتراکی و میزبانی در سرورهای اختصاصی را پر می کنند.در شرایطی که سرویس های اشتراکی برای کار و هدف ما مناسب نباشد و همچنین امکان تهیه سرویس های اختصاصی بدلیل هزینه های سنگین و مدیریت دشوار آن عملا امکان پذیر نباشد، سرور مجازی گزینه بسیار ایده آلی خواهد بود.هر VPS سهم خاصی از سخت افزار سرور اصلی (سرور اختصاصی فیزیکی) را در اختیار می گیرد و شامل محدودیت هایی در HARD،CPU و RAM می شود.

 

مهمترین مزایای استفاده از VPS ها در مقایسه با سایر سرویس های میزبانی، هزینه بسیار کمتر VPS ها نسبت به سرورهای اختصاصی و استقلال عملکرد و دسترسی بالاتر نسبت به سرویس های نمایندگی (Reseller/Shared Hosting) می باشد، بگونه ای که هزینه VPS ها در بسیاری از اوقات یک پنجم تا یک دهم هزینـه سـرور های اختصاصـی بوده ولی تمامی امکانات آنهـا را دارا می باشد. همچنین هر VPS میتواند به تعداد دلخواه IP معتبر اختصاصی نیز داشته باشد. در مجموع از دید کاربر نهایی، VPSدرست همانند یک سرور اختصاصی بوده و کاربر به هیچ عنوان تفاوتی را در نحوه عملکرد و کیفیت خدمات این دو مشاهده نخواهد کرد.

 

پاناوان از VMware ESXi جهت مجازی سازی استفاده می کند.

 

 

سیستم عامل های لینوکس، ویندوز (نسخه های مختلف لینوکس، ویندوز ۲۰۰۳،ویندوز ۲۰۰۸و…) قابل نصب می باشد.چنانچه نسخه خاصی مورد نظر شماست ، اعلام نمایید.

 

چنانچه کلیه مسئولیت های تغییر در سرور مجازیتان را به عهده بگیرید، می توانید آن دسترسی ها را در اختیار داشته باشید.

 

قابل انتخاب است. اگر مدیریت Vps را خودتان به عهده بگیرید تمام دسترسی ها به طور کامل در اختیار شما خواهد بود و مسئولیت پشتیبانی از تیم پشتیبانی پاناوان صلب خواهد شد ، مگر در موارد ضروری جهت reboot کردن سرور و یا با موافقت طرفین با در نظر گرفتن هزینه مربوطه با توجه به مقدار ساعت کار روی سرور، مشکل ایجاد شده بررسی و برطرف خواهد شد. همچنین می توانید از ابتدا مدیریت vps را به عهده ما بگذارید، در این صورت مسئولیت هر گونه اشکال در عملکرد سرور بر عهده پاناوان خواهد بود.

 

نام پلن CPU (core) RAM HDD پهنای باند IP مدت قرارداد  price (t)
IR_VPS1 1 1 40 50 1 3 ماه 135.000
IR_VPS2 2 4 60 100 1 3 ماه 285.000
IR_VPS3 2 4 80 120 1 3 ماه 405.000
IR_VPS4 2 4 100 140 1 3 ماه 525.000
IR_VPS5 4 8 120 180 1 3 ماه 720.000

 

 • حداقل مدت قرارداد 3 ماه می باشد.
 • در صورت پرداخت هزینه تمدید VPS به صورت سالیانه در ابتدای دوره 5% تخفیف در مبلغ کل فاکتور لحاظ می گردد.
 • نصب سیستم عامل و راه اندازی دفعه اول به صورت رایگان و برای دفعات بعد مبلغ 150.000 ریال محاسبه می گردد.
 • در صورت تمایل به دریافت پهنای باند بیشتر ، هزینه خرید هر گیگ ترافیک اضافه مبلغ9.000 ریال محاسبه می گردد.
 • قیمت هر Core ،CPU مازاد بر پکیج انتخابی مبلغ110.000 ریال محاسبه می گردد.
 • قیمت هر گیگ RAM مازاد بر پکیج انتخابی مبلغ30.000 ریال محاسبه می گردد.
 • قیمت هر گیگ هارد مازاد بر پکیج انتخابی مبلغ 10.000 ریال محاسبه می گردد.
 • در صورت تمایل به دریافت IP بیشتر ، هزینه اجاره ماهیانه IP طبق جدول ذیل محاسبه می گردد.

 

تعداد IP 2 4 6 8 10 12 14 16
قیمت هرIP 100.000 100.000 95.000 90.000 85.000 80.000 75.000 70.000
هزینه(ریال) 200.000 400.000 570.000 720.000 850.000 960.000 1.050.000 1.120.000

 

 • IP ها به صورت زوجی اختصاص می یابد و قیمت هر IP برای زوج های 16 به بالا ماهیانه با مبلغ 70.000 ریال محاسبه می گردد.
 • مدیریت VPS با مشتری می باشد و در صورت نیاز به Reboot پس از اطلاع رسانی از سمت مشتری شرکت در این خصوص اقدام می نماید .