آموزش ابری

آموزش جزء فرآیندهای ثابت بشر در طول تاریخ بوده است. از قدیم روشها و ابزارهای مختلفی به منظور انتقال دانش، تجربه و اطلاعات در جوامع اجتماعی و دوره­های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه با توجه به بسط تخصصی موضوعات و توسعه دانش بشری و همچنین محدودیتهای زمانی و مکانی، نیاز جدیدی در حوزه آموزش احساس شده است. ابزارهای آموزش، فرآیندها و مکان آموزش، نیازمند تغییراتی بنیادی هستند تا همزمان با رشد تکنولوژی افراد جامعه بتوانند به «سهولت» و مستقل از زمان و مکان در کلاس آموزشی ثبت نام، مشارکت و حضور فعال داشته باشند. سرویس آموزش ابری در واقع تامین امکانات، ابزارها و فرآیندهایی است که علاوه بر حفظ ساختار شاگردی و استادی در اختیار سازمانهایی که نیازهای آموزشی دارند و حتی خانواده­ها و غیره قرار گیرد

همانطور که در ساختار سنتی به منظور آموزش نیازمند تامین فضای اداری آموزشی جهت ثبت نام، آزمون، تشکیل کلاس آموزشی، محل ارائه مطالب آموزشی، محل تعامل دانش پذیران، فرآیندهای آموزشی، آزمون، سنجش، تدوین دوره­های آموزشی، زمان بندی کلاس درس، تامین استاد، حل مشکلات و پاسخگویی، آزمایشگاه و غیره می­باشیم، در سرویس آموزش ابری همه این امکانات در قالب یک بسته قابل استفاده تجمیع شده است و در قالب یک سرویس ارائه می­گردد.

آموزش ابری در واقع سرویسی است که به منظور تامین امکانات آموزشی تدارک دیده شده است.

گروه اول: دانشگاهها، موسسات آموزش عالی، آموزشگاههای زبان، مدارس، آموزشگاههایی که رسالت اصلی­شان آموزش است از این سرویس می­توانند استفاده کنند.

گروه دوم: سازمانهای دولتی، غیر دولتی، شرکتهای متوسط و بزرگ، کارخانجات صنعتی، سازمانهای فنی و حرفه­ای و … به منظور آموزش حین کار شاغلین خود می­توانند از این سرویس استفاده کنند.

گروه سوم: سازمانهایی که نیازمند برگزاری سمینارهای یک روزه یا ویدئو کنفرانس­های تعاملی می­باشند.

فرآیندهای اصلی آموزش شامل استفاده از تخته وایت برد، فرآیندهای کمک آموزشی مثل پاورپوینت، امکانات حضور و غیاب، مشاهده هم زمان شاگرد و دانشجو از طریق Voice و Video و … در این سیستم موجود است.

آموزش دهنده برای آموزش نیازمند دسترسی به اینترنت با حداقل k256 پهنای باند حتی از طریق گوشی موبایل است.

آموزش­گیرنده نیازمند دسترسی به اینترنت با حداقل k256 حتی از طریق گوشی موبایل می­باشد.

مخاطب اول این سرویس موسسه حقیقی یا حقوقی آموزش دهنده است. با اجاره امکانات مذکور و استفاده از فضای اشتراکی ایجاد شده، پس بازیگر اول سازمان آموزش دهنده است.

یک سمت دیگر استاد و یک سمت دانشجو است. به سهولت می­توان دریافت که به منظور سازماندهی یک دوره آموزشی کمتر از یک روز امکانپذیر خواهد بود.

چنانچه یک سازمان، شرکت یا موسسه قصد راه­اندازی و تامین امکانات مورد نیاز جهت ارائه این سرویس را داشته باشد. لازم است نسبت به تهیه سرور سخت افزاری قدرتمند، تامین نرم افزارهای E-Learning و LMS و خرید لایسنس­های گران قیمت، تامین هاستینگ، مراجعه دانش پذیران و سازمان پشتیبانی و مدیریت بسته مذکور نماید، علاوه بر آن نیازمند تامین بستر انتقال با حداقل پهنای باند M20 خواهد بود که عملاً هزینه سنگین سرمایه­گذاری و جاری خرید بسته مذکور را از توجیه اقتصادی خارج می­کند. حال آنکه با استفاده از سرویس آموزش ابری با اجاره ماهیانه امکانات مذکور کلیه خدمات را با کیفیت بهتر و سریعتر و هزینه­ای بسیار کمتر می­تواند دریافت نماید.

استفاده از این سرویس آثار اجتماعی و زیست محیطی فراوانی نظیر کاهش تردد جهت حضور در کلاس، توزیع عادلانه و فراگیر و غیر تبعیض­آمیز آموزش در سراسر کشور، کاهش مکاتبات اداری سنگین، کاهش هزینه­های تامین سخت افزار و خروج ارز از کشور، کاهش هزینه­های خروج پهنای باند اینترنت از کشور و غیره را در بر خواهد داشت.