کلبه الکترونیک

همزمان با توسعه جوامع وکشورها، نیاز افراد جامعه به تعاملات اداری و دریافت خدمات بیشتر می¬شود و این موضوع منجر به پیچیدگی و معضلات مختلفی در ارائه و شیوه دریافت خدمات بین خدمت دهنده و خدمت گیرنده می گردد. خدمت دهنده می تواند دولت یا سازمان های تجاری بوده و خدمت گیرنده می تواند مردم یا اشخاص حقوقی باشد.
با گسترش فناوری های نوین، خلاقیت و نوآوری در شیوه ارائه خدمات نیز توسعه ‌یافته است. از این ‌رو کلبه الکترونیک یک فضای مجازی شبیه‌سازی‌شده با یک‌خانه یا کلبه الکترونیکی است که تقریباً تمام خدماتی که امکان ارائه یا دریافت آن‌ها به‌صورت الکترونیکی وجود دارد در این خانه مجازی قرار می گیرد. کلبه الکترونیک “درواقع یک “صندوق الکترونیکی”به صورت مجازی است که تعاملات کاری و خدماتی بین دولت و شهروندان به واسطه این صندوق انجام می پذیرد.

هر شخص حقیقی (خانواده یا فرد) یا هر شخص حقوقی (شرکت ها) با دریافت شناسه و رمز عبور کلبه الکترونیک قادر است همه خدمات و یا فرآیندهای کاری و تعاملی مورد نیاز خود را از طریق فضای موجود در کلبه الکترونیک دریافت نماید. از طرفی کلبه الکترونیک واسط الکترونیکی بین دولت و مردم محسوب می شود و دریافت خدمات را به‌صورت تجمیع شده، متمرکز و قابل‌ردیابی ممکن می سازد.

مزایاى کلبه الکترونیک از دیدگاه شهروندان به شرح زیر مى باشد:

 • افزایش سرعت انجام خدمات
 • کاهش هزینه نقل‌وانتقال و حضور فیزیکی در ادارات و سازمان‌ها
 • قابلیت پیگیری خدمات در هر مرحله از انجام کار
 • عدم ثبت اطلاعات تکراری (مشخصات کاربری) در پورتال یا درگاه‌ دیگر سازمان‌ها با دریافت شناسه واحد در کلبه الکترونیک
 • رؤیت کلیه خدمات سازمان ها در قالب یک پنجره واحد
 • به روز رسانی آخرین تغییرات، ابلاغیه¬ها و قوانین روی فرآیندهای کاری
 • سهولت در کسب اطلاعات از فرآیندهای کاری سازمان‌ها
 • امکان دسترسی به اطلاعات و روندهای کلبه الکترونیک در هر زمان و مکان

مزایاى کلبه الکترونیک از دیدگاه شهروندان به شرح زیر مى باشد:

 • افزایش سرعت انجام خدمات
 • کاهش هزینه نقل‌وانتقال و حضور فیزیکی در ادارات و سازمان‌ها
 • قابلیت پیگیری خدمات در هر مرحله از انجام کار
 • عدم ثبت اطلاعات تکراری (مشخصات کاربری) در پورتال یا درگاه‌ دیگر سازمان‌ها با دریافت شناسه واحد در کلبه الکترونیک
 • رؤیت کلیه خدمات سازمان ها در قالب یک پنجره واحد
 • به روز رسانی آخرین تغییرات، ابلاغیه¬ها و قوانین روی فرآیندهای کاری
 • سهولت در کسب اطلاعات از فرآیندهای کاری سازمان‌ها
 • امکان دسترسی به اطلاعات و روندهای کلبه الکترونیک در هر زمان و مکان

محدوده ارائه سرویس کلبه الکترونیک شهر اصفهان و حومه در بعضی از فرآیندها میباشد.این سرویس قابل ارائه در سراسر ایران میباشد.

نام سازمان

نام فرآیند

اداره پست

احراز هویت مکانی

اداره پست و اداره ثبت اسناد

صدور آگهی

جهاد کشاورزی

پاسخگویی به شکایات

اداره پست

اداره ثبت احوال

تعویض و المثنی شناسنامه

اداره پست

سیمان سپاهان

ابلاغیه سیمان سپاهان

کلبه و خانواده

در پلتفرم کلبه سرپرست خانواده می تواندکلیه اعضای خانواده را تحت پوشش خود قرار دهد و با استفاده از یک نام کاربری و گذرواژه منحصر بفرد در محیطی امن اطلاعات امکان سنجی و تایید هویت صورت پذیرد تا هر خانواده بتواند کلیه نیازهای خود را بصورت غیر حضوری و بدون مراجعه در محل یا سازمان های دولتی و غیر دولتی و با درنظر گرفتن کمترین زمان و اتلاف انرژی در همان صندوق الکترونیکی (e-box) خود بر روی یک بستر با سیاست پنجره واحد خدمت، دریافت کند. این بستر با هدف تعامل آسان مردم و دولت جهت پیاده سازی دولت الکترونیک طراحی گردیده است .این پلتفرم با توجه به تعریف دولت الکترونیکی و لزوم مقوله فناوری اطلاعات و گسترش آن در جوامع در صدد است، تا با پیاده سازی ساختارهای الکترونیکی گامی درراستای جامعه الکترونیکی برداشته شود.این پلتفرم با هدف ارائه خدمات ارتباط تمامی نهادهای دولتی با مردم از طریق بسترهای طراحی شده ، در جهت کاهش هزینه خدمات دولتی و کاهش مشکلات بروکراتیک،افزایش کمیت و کیفیت خدمات دولتی و… در قالب پنجره واحد خدمات جهت رفاه حال خانواده طراحی گردیده است.

اشخاص حقوقی

شخص حقوقی به شرکتها و نهادها و موسساتی اطلاق میشود در قالب شخصیت حقوقی به عنوان کاربر از پنجره واحد استفاده می نماید. سامانه سرویس های الکترونیکی بعنوان یکی از دروازه های ارتباطی شهروندان با خدمات دولت الکترونیکی معرفی می گردد تا بتواند با بکارگیری فناوری اطلاعات در بخش های مختلف بمنظور افزایش بهره وری و ارتقاء سطح خدمت رسانی به بهترین نتیجه که افزایش رضایت مردم و سازمان ها خواهد بود برسد. اکنون موسسات شرکت هاو سازمان های خصوصی به خوبی دریافته اند که حفظ موقعیت و توسعه بدون بهره گیری راهبردها در زمینه مدیریت اطلاعات و ارتباطات پذیر نمی باشد و درصدد استفاده از پلتفرمی می باشند که بتوانند با استفاده از آن به کلیه سازمان ها به آسان-ترین شیوه دسترسی نمایند. سیستم کلبه به تحقق اهدافی چون مدیریت مشتری، مدیریت مستندات و محتوا، اتصال به پورتال های سازمانی، مدیریت اطلاع رسانی و گزارش گیری، مدیریت صندوق الکترونیکی با هدف پنجره واحد خدمت می پردازدو با ارائه سرویس های اطلاعاتی و مدیریت ساده تر، سیستم را به شکل یکپارچه و همزمان ممکن می سازد. این امر مزایای بسیاری را برای سازمان، پرسنل و کارمندان سازمان، شرکای تجاری، مشتریان و ارباب رجوع به دنبال خواهد داشت و باعث رویکرد جدید مشتری مداری در جهت ارائه خدمات با کیفیت مطلوب و حداقل هزینه خواهد گردید.

عقد قرارداد

در گام اول، مفاد تفاهم نامه می بایست مورد مطالعه قرار گیرد، چرا که این تفاهم نامه کلیه مراودات و تعهدات طرفین را در خصوص این تعامل پوشش می دهد پس از توافق طرفین در خصوص همکاری، تفاهم نامه و پس از امضاء قرارداددر دو نسخه برای سازمان فراهم کننده خدمت و فرآیند ارسال می شود تا پس از امضاء و تعامل طرفین رسما آغاز شود.

ارائه فرآیند

در گام اول، مفاد تفاهم نامه می بایست مورد مطالعه قرار گیرد، چرا که این تفاهم نامه کلیه مراودات و تعهدات طرفین را در خصوص این تعامل پوشش می دهد پس از توافق طرفین در خصوص همکاری، تفاهم نامه و پس از امضاء قرارداددر دو نسخه برای سازمان فراهم کننده خدمت و فرآیند ارسال می شود تا پس از امضاء و تعامل طرفین رسما آغاز شود.

تایید و بازمهندسی فرآیندها

پس از ارائه فرم ها و فلوچارت ها توسط سازمان فراهم کننده خدمت و فرآیند ، کمیته فنی و بازرگانی باید به بررسی و تایید فلوچارتها و تحلیل فرایند ها بپردازد و پس از بازمهندسی نمودن آنها تیم اجرایی تحویل دهد.

بارگذاری فرآیندها

تیم اجرایی به الکترونیکی نمودن فرم ها و پیاده سازی فرایندها بر روی پلتفرم می پردازد.

پشتیبانی فرآیند

پس از بارگذاری فرآیندها بر روی پلتفرم تیم فنی به پشتیبانی از فرآیندها می پردازد.

نحوه ثبت نام

پس از عقد قرارداد شرکت تامین کننده محتوا یک نفر را بعنوان نماینده به صورت رسمی معرفی می نماید و ازآن پس آن شخص به عنوان مدیر پلتفرم ارائه سرویس مدیریت پلتفرم را برعهده خواهد گرفت و می تواند دسترسی های مختلفی بر اساس نقش های مختلف ایجاد نماید.

راهنمای نحوه مدیریت

منوی مدیریت با قابلیت مدیریت پلتفرم طراحی گردیده است که مدیر پلتفرم می تواند به هر یک از زیر منوهای مربوط به منوی مدیریت دسترسی یابد و با استفاده از قابلیت های این زیر منوها، قسمت های مختلف پلتفرم را مدیریت نماید. مدیر پلتفرم با استفاده از منوی مدیریت می تواند نقش ها ،کاربران ،منوها ، کلیه درخواست ها وگزارشات مورد نیاز آن سازمان را بر اساس نوع نیاز آن سازمان مدیریت کند وبعنوان نمونه برای کاربران جدید دسترسی ایجاد نماید . مدیر پلتفرم همچنین می تواند یک زیر گروه از گروه های جاری را در سیستم مانند زیر به خود اختصاص دهد و سرویس های خود را در صفحه گروه ایجاد شده توسط خود، اضافه نماید تا متقاضیان فرآیندهای آن سازمان بتوانند در ابتدا با انتخاب سازمان مورد نظر خود به خدمات آن سازمان دسترسی نمایند.بعنوان مثال سازمان پست در شکل زیر دو فرآیند خود به نام های احراز هویت مکانی و باجه مجازی را در زیر گروه پست قرارداده است تا ،مشتریان اداره پست بتوانند بدون مراجعه حضوری به آن سازمان ،از خدمات آن سازمان بهرمند گردند.لازم بذکر است کلیه سازمان ها از این پلتفرم ارائه خدمت می توانند استفاده نمایند تا کلیه خدمات خود را الکترونیکی نموده و مشتریان آن ها بدون مراجعه حضوری به آن سازمان از خدمات آن سازمان بهرمند گردد.

منظور از خدمات در کلبه الکترونیک مجموعه اقداماتی است که برحسب نیاز شهروندان سازمان‌ها وارگانهای دولتی و خصوصی نسبت به ارائه آن به متقاضی اقدام می­کنند و البته این خدمات به‌صورت الکترونیکی یا مکاتبات دیجیتالی قابل‌عرضه می­باشد.خدمات و فرآیندهایی مانند دریافت یا تمدید گواهینامه رانندگی، گذرنامه، خدمات پستی، خدمات ارتباطی، خدمات آب، برق و گاز، خدمات ثبت‌اسناد و املاک و احوال و غیره، نمونه­هایی از خدمات قابل‌ارائه در کلبه الکترونیک می­باشد. با افزایش فرهنگ استفاده از خدمات الکترونیکی، تعداد سازمان‌ها و فرآیندهایی که در کلبه الکترونیک قرار می­گیرند افزایش می­یابد و تعاملات سازمان‌ها با اشخاص (حقیقی یا حقوقی) از طریق صندوق الکترونیکی موجود در کلبه الکترونیک صورت می­گیرد. از دیدگاه مصرف کننده نهایی (مشتری یا شهروند) همه امکانات و قابلیتهای انتخاب فرآیند، اتصال به سیم پشتیبانی از فرآیند، امکانات صندوق الکترونیک، گردش و ردگیری فرآیند، تعاملات مالی و پرداخت تعاملات اداری و تجاری و … وجود دارد. از دیدگاه سرویس دهنده امکانات مختلف محاسبات شارژینگ و بیلینگ دوطرفه، مدیریت و تعیین و سیاست گذاری سرویس و فرآیند اتصال به SRM اتصال به مدیریت مخزن سرویس و فرآیند فراهم است.

ماژول درگاه کاربر  (User Portal)

محل استفاده و مدیریت سرویس ها

مشاهده سرویس ها

اتصال به بخش های در دسترس کاربر نهایی

ماژ ول صندوق الکترونیک (کارتابل)  (e-Box)

مدیریت تعاملات بین سرویس دهنده و سرویس گیرنده

ماژول ارتباط با مشتری  (CRM)

CRM محلی است که فرایندها، سرویس ها یا محتوای، تامین شده توسط فراهم کنندگان سرویس، CPS (محتوا، سرویس، فرآیند)  خود را درون آن قرار داده و قابلیت استفاده برای مشتری نهایی فراهم می گردد. در واقع در این ماژول به ازای هر سرویس امکان پشتیبانی از آن سرویس فراهم می باشد

 مدیریت تعرفه (Rating)

در این بخش امکان تعریف Rate برای هر سرویس یا گروه سرویس­ها با کلیه امکانات محاسبه براساس حجم زمان ، به ازای هر بار استفاده ، بدون محدودیت و دوره­ای با تنوع انتخاب گروه کاربران یا یک کاربر / و گروه سرویس­ها و یا یک سرویس امکان پذیر است تنوع تعاریف باعث تنوع ارائه مدل­های تجاری در فروش می­گردد.

ماژول محاسبات مصرف مشتری و کارکرد فراهم کننده سرویس

ماژول احراز هویت مشتری و احراز هویت فراهم کننده سرویس  (Authentication )

ماژول صدور مجوز دسترسی مشتری و مجوز دسترسی فراهم کننده سرویس (Authorization)